Ežiuolių žolė 100g.

3.80 

Neturime

Ežiuolė, rausvažiedė (Lot. Echinacea purpurea)

Ežiuolių žolė 100g.

 

Augalo gimtinė yra rytinė Šiaurės Amerika, kur jis auga atviruose miškuose, šiluose, prerijose, šalia vandens kelių ir pakelėse. Žiedlapiai yra valgomi: kepami  svogūnų ir garstyčių lapais ir paskleidžiami ant saldžiųjų bulvių. Amerikos indėnų tautinis patiekalas – pikantiškos  užtepėlės bei salotos. Džiovinta Echinacea purpurea gali būti naudojama kaip pašarų priedas mėsos kokybei gerinti (1). Lietuvoje plačiai auginamas kaip dekoratyvus sodų bei parkų augalas, taip pat komerciškai auginamas kaip vaistažolė.

Amerikos indėnų ežiuolės rūšių vartojimas vaistais buvo labai įvairus. Ežiuolė buvo visuotinai naudojama kaip priešnuodis gyvatės įkandimui ir kitiems nuodingiems įkandimams bei įgėlimams ir nuodingos sąlygos. Augalas buvo naudojamas kaip priemonė gydyti daugiau negalavimų nei bet kuris kitas augalas. Per 30 metų ežuolės preparatų paklausa išaugo.

Informacija apie augalo naudojimą iš tradicinių gydytojų svyruoja nuo išorinio naudojimo žaizdų, nudegimų ir vabzdžių įkandimų, gerklės infekcijoms gydymui iki  vidinio taikymo skausmui, kosuliui, skrandžio spazmams ir gyvačių įkandimams, reumatas, neuralgija (1).

Šiuolaikinė medicina atrado, jog Rausvažiedės ežiuolės flavonoidai pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, nes stabilizuoja kapiliarų sienelės pralaidumą, slopindami laisvųjų radikalų ir kai kurių fermentų (hialuronidazės) veikimą. Šis veikimas susijęs su luteolino, kamferolio, kvercetino, apigenino, izorhamnetino veikimu. Luteolinas, kamferolis pasižymi antihistamininiu veikimu, o kvercetinas – priešalerginiu. Rausvažiedės ežiuolės šaknų ekstraktai in vivo ir in vitro eksperimento sąlygomis skatina Th (T limfocitų pagalbininkus), kurie stimuliuoja B limfocitus gaminti antikūnus. Tiriant pacientus, sirgusius viršutinių kvėpavimo takų ligomis, rausvažiedė ežiuolė taip pat skatino limfocitų gamybą, TCD3, BCD19, CD4, TCD8, CD4/CD8 indeksą periferiniame kraujyje ir pagreitino pasveikimą (2).

Dėl įvairialypio naudingo poveikio organizmui vaistažolė pradedama vadinti „visagaliu“ vaistiniu augalu.

Rausvažiedė ežiuolė savo sudėtyje turi daugybę farmakologiškai ir biologiškai aktyvių medžiagų, mokslininkai skiria didelį dėmesį šio augalo sudėtinių dalių tyrinėjimui.

Be imunostimuliuojančio, priešvirusinio, antigrybelinio, antibakterinio, priešvėžinio veikimų ežiuolė pasižymi ir antiandrogeniniu poveikiu.

Dėl savo, kaip vaistinio augalo, veiksmingumo ir saugumo vis dažniau pasirenkama klinicistų. Antiandrogeninis rausvažiedės ežiuolės poveikis daugiausiai priklauso nuo joje esančių fitosterolių. Eksperimentinių tyrimų duomenimis pažymima, kad ežiuolės preparatai mažina dehidrotestosterono kiekį kraujyje, teigiamai kinta reprodukcinė organų funkcija ir masė. Dabar didelis dėmesys skiriamas onkourologijai (3).

Labiausiai žinomas imunostimuliuojantis poveikis, jis teigiamai veikia visas imunitetui svarbias liaukas: užkrūčio liaukos, blužnies, žarnyno. Labai svarbu yra tai, kad ežiuolė nesukelia citokinų audros. Vartojant šį augalą organizme intensyvėja antikūnų sintezė. Buvo atliktas tyrimas vyresnio amžiaus žmonių gripo vakcinacijos modelyje ir… taip – jo savybės pasitvirtino: senolių organizmai greitai ir kokybiškai suformavo antikūnus. Medicinoje augalas dar plačiai žinomas ir naudojamas žalingo gama spindulių poveikiui šalinti, o jo antibakterinės savybės  prilygsta penicilinui (3).

Siekiant sumažinti nepageidaujamas reakcijas į tolimus skrydžius (ausų užgulimą, alerginį rinitą, kosulį), buvo išbandytos įvairios priemonės, tokios kaip oro drėkinimas ir deguonies papildymas. Tačiau veiksmingiausiai tyrimai parodė ežiuolės naudą, kuri geriama prieš kelionę ir kelionės metu, gali turėti prevencinį poveikį kvėpavimo takų simptomų vystymuisi kelionių metu, susijusias su tolimais skrydžiais (4).

Naudota literatūra:

  1. Lim T.K. (2014) Echinacea purpurea. In: Edible Medicinal And Non-Medicinal Plants. Springer, Dordrecht. Inernete »»
  2. Skaudickas D. Rausvažiedės ežiuolės Echinacea purpurea (L.)Moench antiandrogeninių savybių eksperimentiniai tyrimai. KMU, 2005
  3. Assessment report on Echinacea purpurea (L.) Moench., herba recens. EMA/HMPC/557979/2013.
  4. Tiralongo, R. A. Lea, S. S. Wee, M. M. Hanna, L. R. Griffiths, “Randomised, Double Blind, Placebo-Controlled Trial of Echinacea Supplementation in Air Travellers”, Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, vol. 2012, Article ID 417267, 9 pages, 2012. Internete »»

Daugiau informacijos rasite internete

Efektyvi žolė, su kuria negalima juokauti »»
Jonažolių žolė (Hyperici Herba) »»

Straipsniai

Ar smegenys sensta? »»
Šalčio nauda ir pavojai »»
AUGALINIŲ ir FARMACIJOS preparatų skirtumai ir sąveika. 3-čia dalis: Augalinių ir farmacinių preparatų sąveika »»

*prieš vartojimą pasitarkite su specialistu

Jums taip pat gali patikti…