KAULAI. Osteoporozė

Kaulai. Suaugusio žmogaus organizme mokslininkai aptinka 206 kaulus.

Iš jų vien veido kaulų  net 22 vienetai: akytkaulis, apatinė nosies kriauklė,  viršutinis  ir apatinis žandikaulis, gomurikaulis, nosikaulis, ašarikaulis, noragas, skruostikaulis ir kiti.

Kam gi jų tiek daug?

Kaulų funkcijos:

 1. Kaulai padeda išlaikyti kūno formą, apsaugo vidaus organus: iš kaulų ypač svarbiems organams susidaro tvirti apsauginiai rezervuarai (pavyzdžiui, kaukolė-smegenims, šonkauliai-plaučiams).
 2. Kraujodaros – raudonuosiuose kaulų čiulpuose yra specializuoto jungiamojo audinio su kamieninėmis kraujo ląstelėmis. Kaulų čiulpuose vyksta kraujo gamyba.
 3. Sandėlinė – geltonuosiuose kaulų čiulpuose kaupiami riebalai, pati kaulinė medžiaga kartu yra ir kalcio druskų saugykla. Atlieka saugojimo funkciją – saugo Ca2+  jonus, be kurių neįmanomas joks gyvybinis procesas mūsų organizme (pavyzdžiui, širdies raumens susitraukimui, žarnyno peristaltikai). Kauliniame audinyje yra sukauptos Ca (2+) jonų atsargos, kurios prireikus gali būti išsiskirtos ir panaudotos normaliai kraujo ir audinių skysčių gamybai.

Kaulinis audinys susideda iš kaulinių ląstelių ir tarpląstelinės medžiagos. Suaugusio žmogaus kaulas sudarytas iš 50 proc. vandens, 25 proc. mineralinių ir 25 proc. organinių medžiagų. Iš mineralinių medžiagų daugiausia yra kalcio fosfatokalcio karbonato ir kt. Pusę organinių medžiagų sudaro riebalai, kurių daugiausia yra kaulų čiulpuose.

Organinės medžiagos suteikia kaului lankstumą ir stangrumą, neorganinės – kietumą ir tvirtumą.

Fizinio aktyvumo metu kaulinio audinio tinklu tekantis audinių skysčio srautas pristato į ląsteles molekules ir maistingas medžiagas bei pašalina panaudotas medžiagas ir taip mechaniškai aktyvina kaulų ląsteles, skatina gyvybingumą, atsinaujinimą.

Žmogaus kauluose visą laiką vyksta irimas ir naujo kaulinio audinio formavimasis.

Vaikystėje ir jaunystėje formavimosi procesai aktyvesni, nei irimo, todėl iki 30 m. kaulai auga, tvirtėja, tankėja. Vyresniame amžiuje rezorbcija (irimas) spartesnė nei atsinaujinimas, todėl dalis kaulinės masės prarandama ir gali prasidėti osteoporozė. Per visą žmogaus gyvenimą kaulinis audinys atsinaujina apie 10 kartų.

Osteoporozė. Kaulų tankio mažėjimo liga vadinama osteoporozė, liaudyje – kaulų retėjimu. Dažnai vadinama „tyliąja epidemija“, nes pats kaulų retėjimas nejuntamas.

Simptomai – skausmas, kaulų lūžiai net dėl menkų traumų – pasireiškia tik ligai progresavus.

(Šaltinis: http://moyaspina.ru/lechenie/kakie-metody-lecheniya-osteoporoza-predlagaet-narodnaya-medicina)

Osteoporozė yra didelė sveikatos problema visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė šią ligą antra tarp dažniausiai pasitaikančių ligų pasaulyje. Anot Tarptautinio osteoporozės fondo (TOF), dėl osteoporozės hospitalizacijų (guldymo į ligoninę) būna daugiau nei dėl daugumos kitų ligų, tokių kaip krūties vėžys ar širdies miokardo infarktas. Kaulų lūžius dėl osteoporozės patiria kas antra moteris ir vienas iš penkių vyrų, vyresnių nei 50 metų amžiaus.

Osteoporozė dažniausiai nustatoma dviem būdais:

Apie pagreitėjusį kaulų irimą galima sužinoti ir iš kai kurių kraujo tyrimų.

Dažniausiai (dėl didžiausio tikslumo) kaulų mineralinis tankis matuojamas šlaunikaulių viršutinėje dalyje, stuburo juosmens slankstelių kūnuose, dilbio distalinėse dalyse ir rečiau kulnakaulyje.

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja osteoporozei nustatyti naudoti T lygmenį:

 • normali kaulų masė – T lygmuo – yra tarp +1 ir –1;
 • osteopenija – tarp –1 ir –2,5;
 • osteoporozė – T lygmuo mažesnis nei –2,5;
 • sunki osteoporozė – T lygmuo yra lygus ar mažesnis už –2,5 ir yra lūžęs vienas ar daugiau kaulų.

Lūžių pasekmės sudaro didžiulius ekonominius nuostolius, jau nekalbant apie fizines kančias, psichologines bei socialines šios problemos pasekmes. Pavyzdžiui, JAV tiesioginės medicinos išlaidos vidutiniam pacientui po šlaunikaulio lūžio pirmais metais sudaro apie 40 tūkst. JAV dolerių ir beveik po 5 tūkst. kitais metais. Europoje vidutinė šlaunikaulio gydymo po lūžio kaina – 20 tūkst. eurų. Į šias išlaidas nebuvo įtrauktos netiesioginės šeimos narių finansinės išlaidos dėl prarasto darbo, sugaišto laiko asmens slaugai, pakeistos gyvenamosios vietos ir kt. Sukurtos net specialios apsaugos nuo šlaunikaulio lūžių griūvant, skirtos senyviems asmenims (nešiojamos ant išorinės aprangos ar po ja ir dedamos ant šlaunikaulio viršutinės dalies), bet jų efektyvumas nėra įrodytas.

OSTEOPOROZĖS PRIEŽASTYS:

 • menkas fizinis aktyvumas;
 • lėtinės inkstų ligos;
 • lėtinės kepenų ligos;
 • blogas maisto pasisavinimas (pavyzdžiui, po sudėtingos skrandžio ar kasos operacijos, žarnyno ligų);
 • lėtinė obstrukcinė plaučių liga;
 • endokrininės sistemos ligos (hipertireozė, hiperparatireozė);
 • taikyta pakaitinė hormonų terapija (pakaitinė lytinių ar kitų hormonų terapija ir kt.);
 • ilgalaikė potrauminė imobilizacija (pavyzdžiui, gipsas);
 • kai kurių medikamentų ilgalaikis vartojimas (pavyzdžiui, gliukokortikoidų, antikoaguliantų, aromatazės inhibitorių, vaistų nuo vėžio ir kt.);
 • kavos vartojimas;
 • rūgščių produktų vartojimas;
 • piktnaudžiavimas alkoholiu;
 • ilgalaikis stresas.

OSTEOPOROZĖS PROFILAKTIKAI (TUO LABIAU SERGANT):

 1. Pakankamas vandens  vartojimas;
 2. Fizinis aktyvumas (8000 žingsnių per dieną);
 3. Mityba su daug baltymų, augalinės kilmės riebalų, šviežių daržovių, kruopų, uogų;
 4. Vaistažolių arbatos: čiobrelis, asiūklis, gaurometis, raudonėlis, dobilas, ramunėlės, medetkos, erškėčių vaisiai;
 5. Maisto papildai su gliukozaminu, chondroitinu, kolagenu bei hialurono rūgštimi (TIENS preparatai: Flexi, Chitozanas);
 6. Jonizuoto kalcio maisto papildai (TIENS biokalcis bendras, vaikiškas, smegenų veiklai gerinti).

Reziumuojant galime pastebėti,  kad vartojant vien kalcio preparatus (ypač, jeigu vartojami ne jonizuoto kalcio preparatai) ir vitaminą D – sunku tikėtis pasveikimo nuo osteoporozės.

Taip pat reikia nepamiršti, kad vitaminą D organizmas įsisavina geriausiai, jei vartojamas ir vitaminas K2.

Susiję produktai

Close
Krepšelis (0)

Krepšelyje nėra produktų. Krepšelyje nėra produktų.