Paprastasis varputis Elymus repens (Elytrigia trepens) yra daugiametis žolinis augalas, išaugantis iki 30–150 cm aukščio. Gydymo tikslais yra renkami varpučių šakniastiebiai.
Jie yra kasami arba anksti pavasarį, arba vėlai rudenį, kai dirbami laukai. Į dirvos paviršių iškelti varpučių šakniastiebiai sugrėbiami grėbliu, iš jų išrenkamos priemaišos. Juos reikia nuplauti tekančiame vandenyje ir džiovinti paskleidus plonu sluoksniu, kaskart pavartant. Galima džiovinti ir saulėje.
Tinkamai išdžiovinta žaliava yra šviesiai gelsvos spalvos, bekvapė, saldžiai gleivingo skonio.
Varpučio šakniastiebiuose yra cukrų, sacharidų: 3–8 % triticino, levuliozės, manito, inulino, manitolio bei inozitolio. Juose gausu vitamino C bei karotino, daug gleivių (10 %). Varpučiuose aptikta ir mažai ištirtų glikozidų, riebalinio aliejaus, baltymų, šiek tiek eterinio aliejaus, saponinų ir kt.
Dažniausia varpučio šakniastiebiai naudojami, kai reikalingas kraujo valymas, kai iš organizmo reikia pašalinti šlakus, vandens nutekėjimui, odos bėrimų sumažimui. Arbata geba įveikti nuovargį ir pašalinti silpnumo būseną. Šiuo atveju visi augalo komponentai veikia kartu, tiek vitaminai, tiek mineralai, saponinai ir giminingi junginiai.
Dažniausiai varpučiai yra dedami į vaistažolių mišinių sudėtį, taip pat gali būti dedami į vonias ar ruošiami jų užpilai (1).
Naudota literatūra:
Пырей: Невероятные целебные свойства, о которых мало кто знает. Planeta seminarov, 2020.
Daugiau informacijos rasite internete
Varputis – ir vaistas, ir piktžolė »»
Paprastasis varputis »»
Straipsniai
Jautri oda »»
*prieš vartojimą pasitarkite su specialistu