Pasaitas

Neatpažintas besikartojantis pilvo skausmas, pilvo pūtimas, staiga pakilusi temperatūra, uždegiminiai rodikliai kraujuje (pvz., C reaktyvaus baltymo (CRB) tyrimas, kuris atliekamas uždegimui aptikti). Aibė tyrimų ir jokio aiškaus atsakymo?

Tai gali būti „mezadenitas“ – žarnyno pasaito limfinės sistemos uždegimas. Pagrindiniai ligos požymiai yra ryškus skausmas pilvo ertmėje be konkrečios vietos. Apžiūros metu pacientas negali konkrečiai įvardyti vietos, kurioje jam skauda. Paprastai fizinio aktyvumo metu skausmas tampa intensyvesnis.

Kūno temperatūra gali pakilti nežymiai arba iki 39 °C, būna skystos išmatos, pykinimas, apetito praradimas.

Vos prieš 10 metų mokslininkai pradėjo rimtai domėtis organu, kuris iki tol atrodė nereikšmingas – pasaitu (angl. Mesentery). Šis atrodo it savotiška lentyna žmogaus vidaus organams, kad jie nesukristų, kai žmogus atsistoja.

Anksčiau buvo manoma, kad pasaitas yra suskaidytos struktūros ir susideda iš atskirų lopinėlių. Tačiau 2012 m. nauji mikroskopiniai ir elektroniniai mikroskopiniai tyrimai parodė, kad tai yra vientisa struktūra – tikras organas. Jis, be kitų savo funkcijų, padeda kaupti riebalus ir užtikrinti, kad kraujagyslės, limfagyslės ir nervai tinkamai aptarnautų žarnyną.

Anatominiai tyrimai galiausiai nustatė, kad mezenteris (pasaitas) yra nenutrūkstamas audinys, būtinas visų pilvo virškinimo organų sisteminiam tęstinumui formuotis ir palaikyti.

Šį dabartinės medicinos neseniai naujai atrastą organą Leonardo Da Vinci apibūdino viename iš savo tekstų apie žmogaus anatomiją dar XVI amžiuje ir aprašė, jog pasaitas jungiasi su žarnynu ir pilvo sienele, kas leidžia pastarajam išlikti savo pozicijoje.

Leonardo da Vinčio pasaito (mezenterio) piešinys

Tik visai neseniai –  2016 metais,  pasaitas buvo įvestas į  bendrą žmogaus organų skaičių.  Pridedant mezenterį, dabar anot mokslininkų, mes turime oficialiai pripažintus ne 78 bet 79 gyvybiškai svarbius organus [1].

Reikšmė žarnyno ligoms vystytis

Dabar jau aišku, kad pasaitas yra atskiras organas, atliekantis struktūrines, imunines ir medžiagų apykaitos funkcijas, taip įtakojantis gretimus pilvo organus. Jis veikia kartu su kitais organais, kad išlaikytų bendrą žmogaus kūno sveikatą ir homeostazę.

Kadangi pasaitas yra arti virškinimo organų, jis ne tik palaiko organizmo sveikatos palaikymo funkcija, bet gali tarnauti ir įvairių susirgimų perdavimo ir progresavimo kanalu. Jis neabejotinai vaidina lemiamą vaidmenį įvairių, ypač su žarnynu susijusių ligų (Krono liga, gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžys), patogenezėje ir progresavime. Mokslininkai teigia, kad Krono liga daugiausia yra tiesiog  pasaito veiklos sutrikimas, kuris paveikia sisteminę kraujotaką [2, 3].

Taip pat pažymėtina, kad limfinių kraujagyslių, jungiančių žarnyną gausa yra susijusi su sisteminėmis medžiagų apykaitos ligomis, įskaitant aterosklerozę ir nutukimą; tai gali būti siejama su limfagyslių gebėjimu transportuoti cholesterolį.

Sudėtingi jungiamieji tinklai tarp mezenterio ir žarnyno yra ir biologinės kliūtys, ir svarbūs kanalai išorinėms medžiagoms/dalelėms patekti per burną. Todėl pasaito ir viso organizmo funkcijų palaikymui labai svarbi taisyklinga mitybą.

Apačioje esanti lentelė sukurta iš įvairių autorių užrašų.

Taisyklingos, subalansuotos mitybos lentelė

Išsamiau apie tinkamą mitybą galima rasti straipsnyje: „VIRŠKINIMAS (pilvo pūtimas, refliuksas, vidurių užkietėjimas, hemorojus, Krono liga, celiakija ir kt.)“  bei  straipsnyje „Pilvo pūtimas“

Reikšmė imunitetui

Šiuo metu pasaitas yra ištirtas pakankamai išsamiai  ir dėl savo vaidmens imuninėje sistemoje. Pažymėtina, kad mezenteriniai limfmazgiai yra sujungti su žarnyno sienele ir reguliuoja B ląstelių, T ląstelių, natūralių žudikų ląstelių ir dendritinių ląstelių migraciją į netoliese esančią žarnyno gleivinę [4].

Vartojimas priešuždegiminių, priešvirusinių, tuštinimą bei prakaitavimą skatinančių arbatų gali padėti limfos judėjimui pilve ir pagerinti imunitetą.

Reikšmė vėžiui

Neseniai paskelbtoje ataskaitoje aprašyta specifinė imuninė mikroaplinka mezenterije sergant gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžiu. Tyrimas parodė jog  mezenteris  gali slopinti naviko progresavimą, o tai rodo, kad žarnyno pasaitas gali moduliuoti imuninės sistemos reakcijas. Be to, mezenterinis C reaktyvusis baltymas (uždegiminis žymeklis) gali suaktyvinti sustiprinti makrofagų fagocitozės (imuninių ląstelių) elgesį [5].

Reikšmė kraujagyslėms

Nuo ilgalaikio sėdėjimo gali atsirasti pasaito kraujagyslių išemija, kai bent 75% sumažėja žarnyno kraujotaka ilgiau nei 12 valandų.  Ūminės žarnyno išemijos priežastys gali būti įvairios: arterijų emboliją (50 %), žarnyno žarnyno lėta veikla (20–30 %), mezenterinę arterijų trombozę (15–25 %) ir mezenterinę venų trombozę [6].

Paprastai šie sutrikimai pastebimi pacientams, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis: miokardo infarktu, mitraline stenoze, širdies aritmija, skilvelių aneurizma ir vožtuvo endokarditu.

Nors daugeliui žmonių pasaito kraujagyslių susirgimai yra besimptomiai, klinikiniai požymiai ir komplikacijos yra susijusios su poveikiu, atsirandančiu dėl uždegimo ir fibrozės.

Kaip profilaktinė ir sveikatos palaikymo priemonę rekomenduojame ne tik taisyklingą mitybą bet ir judėjimą. Ilgalaikis sėdėjimas užspaudžia ir deformuoja pasaito kraujagysles.

Tolimesnės perspektyvos

Moksliniai įrodymai patvirtina mezenterio anatominius ir funkcinius ypatumus, patvirtindami jo, kaip 78-ojo nepriklausomo žmogaus kūno organo, statusą. Tai yra esminis smegenų-mezenterijos-plonosios žarnos-kepenų ašies ryšys, turintis įtakos sveikatai ir ligoms (Žr. paveikslėlį [7]).

Pasaito ryšis su kitomis organizmo sisitemomis
Pasaitas priklauso nuo mitybos kokybės ir daro įtaką kitiems organams

Tad centrinės nervų sistemos priežiūra, streso valdymas, minfulness, meditacija, knygų skaitymas ir daugybė kitų metodų padės harmonizuoti pasaito veiklą.

Vykdomi tyrimai žada pagerinti mūsų supratimą apie pasaitą-mezenterį, jo veiklos sutrikimus, ligas, gydymą [7].

O kol kas pasirūpinkime patys savo ir savo artimųjų sveikata: vartokime vaistažolių arbatas, taisyklingai maitinkimės, judėkime.

Naudota literatūra:

  1. JC Coffey ir DP O’Leary , Lancet Gastroenterol. Hepatol. , 2016, 1 , 238 —247
  2. ELM Yu , SS Jaimungal , VA Kowlessar , D. Walsh ir JC Coffey , The Mesentery and Inflammation , JC CoffeySpringer International Publishing, Cham, 2023, 21–36
  3. Sahebally SM, Burke JP, Chang KH, Kiernan MG, O’Connell PR, Coffey JC (November 2013). “Circulating fibrocytes and Crohn’s disease”. The British Journal of Surgery. 100 (12): 1549–56.
  4. ZX Wu , F. Wang , L. Li , Y. Yao , J. Long , QQ Luo , ZB Zhao , WL Li , J. Cao ir ZX Lian , Front. Oncol., 2021, 11 , 685577
  5. CWY Ha , A. Martin , GD Sepich-Poore , B. Shi , Y. Wang , K. Gouin , G. Humphrey , K. Sanders , Y. Ratnayake , KSL Chan , G. Hendrick , JR Caldera , C. Arias , JE Moskowitz , SJ Ho Sui , S. Yang , D. Underhill , MJ Brady , S. Knott , K. Kaihara , MJ Steinbaugh , H. Li , DPB McGovern , R. Knight , P. Fleshner ir S. Devkota , Cell , 2020, 183 , 666–683
  6. Kahai P, Mandiga P, Wehrle CJ, Lobo S. Anatomy, Abdomen and Pelvis: Large Intestine. 2023 Aug 7. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan–. Internete”’
  7. Zildzic M, Salihefendic N, Masic I. The Mesentery’s Pivotal Role in the Brain-Gut-Liver Axis. Med Arch. 2024;78(1):4-8.

Susiję produktai

Close
Krepšelis (0)

Krepšelyje nėra produktų. Krepšelyje nėra produktų.