Besiplečiant onkologinės terminijos žodynui, deja kasmet pranešama apie nepaliaujamai didėjantį mirčių nuo vėžio kiekį.

Šiai dienai apskaičiuota, jog 2023 m. Jungtinėse Valstijose nuo vėžio mirs 609 820 žmonių, o tai atitinka 1 670 mirčių per dieną [1].

Ši tragiška statistika verčia mokslininkus nepaliaujamai ieškoti atsakymo į klausymą: “Kodėl?”. Nuolat yra nagrinėjami įvairūs vėžio atsiradimo faktoriai, vėžio rizikos veiksniai. Tačiau vieno aiškaus ir paprasto sprendimo vis dar nėra.

Nustatyta, jog skirtingos vėžio formos turi skirtingus rizikos veiksnius. Pavyzdžiui, per didelis saulės spindulių poveikis yra odos vėžio rizikos veiksnys; kramtomojo tabako vartojimas yra burnos, gerklės ir daugelio kitų vėžio formų rizikos veiksnys.

Nors rizikos veiksniai gali turėti įtakos vėžio vystymuisi, dauguma jų tiesiogiai nesukelia vėžio. Asmens rizika susirgti vėžiu laikui bėgant gali keistis dėl daugelio veiksnių ir tikėtina, kad daugumos vėžio išsivystymui įtakos turi keli rizikos veiksniai, iš kurių paveldimumas (šeimos istorija) siekia tik vos 5 procentus [2].

Pavyzdžiui, nagrinėjant plaučių bei bronchų vėžio žinomus rizikos veiksnius, dažniausiai minimi:

 • Medicininės būklės – anksčiau diagnozuotas plaučių arba bronchų vėžys gali pasikartoti. O taip pat asmenys, kuriems buvo taikyta krūtinės spindulinė terapija (po mastektomijos – krūties pašalinimo) turi didesnę riziką susirgti plaučių ir bronchų vėžiu, ypač jei jie rūko.
 • Paveldimos ligos – plaučių ar bronchų vėžiu sirgusių asmenų broliai ir seserys bei vaikai gali turėti šiek tiek didesnė rizika.
 • Gyvensenos veiksniai – manoma, kad mažiausiai 80 proc. mirčių nuo plaučių ir bronchų vėžio yra rūkymo pasekmė. Jei žmogus meta rūkyti prieš išsivystant vėžiui, pažeistas plaučių audinys palaipsniui atsistato pats. Nesvarbu, kokio amžiaus žmogus yra ar kiek laiko rūkė, metęs rūkyti gali padėti žmogui gyventi ilgiau. Pasyvus rūkymas – kvėpavimas kitų žmonių dūmais (vadinamasis pasyvus rūkymas) namuose ir darbo vietoje didina riziką susirgti plaučių ir bronchų vėžiu. Nerūkančio žmogaus, kuris gyvena su rūkančiuoju, rizika yra maždaug 20-30 proc. didesnė.
 • Aplinkos poveikis:
 1. Radonas – šių natūraliai susidarančių radioaktyviųjų dujų poveikis yra antroji pagrindinė plaučių ir bronchų vėžio. Tai pagrindinė priežastis tarp nerūkančiųjų. Radonas visame pasaulyje sukelia iki 14 proc. plaučių vėžio atvejų.
 2. Asbestas – pagrindinės problemos, dėl kurių buvo uždraustas asbestas pramonėje, plaučių vėžys, piktybinė pleuros mezotelioma (MM) ir pilvaplėvės MM. Asbestas gali atsirasti kasyklose, malūnuose, tekstilės gamyklose, laivų statyklose ir ten, kur naudojama izoliacija [3].
 3. Kitos cheminės medžiagos darbo vietoje: dyzelino išmetamosios dujos, radioaktyviosios rūdos (pvz., urano) ir įkvepiamos cheminės medžiagos, pavyzdžiui, arsenas, berilis, kadmio, silicio dioksido, vinilchlorido, nikelio junginių, chromo junginių, anglies produktų ir kt.

Deja, aplinkos veiksniai, sukeliantys visas kitas (ne vien plaučių ir bronchų) vėžio formų riziką apima žymiai platesnį spektrą negu aukščiau išvardinti:

 • Gyvenimo būdo veiksniai (mityba, tabako ir alkoholio vartojimas, fizinis pasyvumas ir kt.)
 • Natūrali apšvita (ultravioletinė šviesa, radono dujos, infekcinės medžiagos ir kt.)
 • Medicininis gydymas (radiacija ir vaistai, įskaitant chemoterapiją, hormoniniai vaistai, imuninę sistemą slopinantys vaistai ir kt.)
 • Tarša

Pasaulinė sveikatos organizacija skelbia, jog nuo 30 % iki 50 % mirčių nuo vėžio būtų galima išvengti pakeitus arba išvengus pagrindinių rizikos veiksnių [4].

Šių pagrindinių rizikos veiksnių pakeitimas arba vengimas gali padėti išvengti vėžio:

nerūkyti, išlaikyti sveiką svorį, valgyti sveiką maistą su daugybe vaisių ir daržovių, reguliariai sportuoti, apriboti alkoholio vartojimą, sumažinti ultravioletinių spindulių poveikį, užkirsti kelią nereikalingam jonizuojančiosios spinduliuotės poveikiui (pvz., sumažinti profesinę apšvitą, užtikrinti saugų ir tinkamą medicininį spinduliuotės naudojimą diagnozuojant ir gydant), vengti miesto oro taršos ir patalpų dūmų, atsirandančių dėl buityje naudojamo kietojo kuro ir k t.

Apibendrinant, galime teigti, kad visas dabartinis žmogaus gyvenimo būdas, jo gyvenamoji bei darbo  aplinka – tai vėžio atsiradimo veiksnių grandinė.

Naudota literatūra:

 1. Siegel RL, Miller KD, Wagle NS, Jemal A. Cancer statistics, 2023. CA Cancer J Clin. 2023 Jan;73(1):17-48. Internete: https://acsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.3322/caac.21763
 2. Massachusetts Department of Public Health sealMassachusetts Environmental. Public Health Tracking. Cancer Risk Factor Summaries. Šis puslapis paskutinį kartą redaguotas: 2023 m. rugpjūčio 23 d. Internete: https://matracking.ehs.state.ma.us/Health-Data/Cancer/Risk_Factor_Summaries.html#MyPopup
 3. Musk AW, de Klerk N, Reid A, Hui J, Franklin P, Brims F. Asbestos-related diseases. Int J Tuberc Lung Dis. 2020 Jun 1;24(6):562-567. Internete: https://www.ingentaconnect.com/content/iuatld/ijtld/2020/00000024/00000006/art00004;jsessionid=7pme5jv1a74rv.x-ic-live-02
 4. WHO 2023. Internete: https://www.who.int/health-topics/cancer#tab=tab_2

Susiję produktai

Close
Krepšelis (0)

Krepšelyje nėra produktų. Krepšelyje nėra produktų.