Terminologijos išsiaiškinimas – vienas svarbiausių žingsnių pradedant kalbėti apie bet kurį rimtą dalyką. O kalbant apie vėžį, terminijos teisingas suvokimas gali suteikti ramybės, padėti išvengti streso, numatyti pagalbos žingsnius.

Apibrėžtumo atskaitos taškas – pats žodis „onkologija“. Dera žinoti, jog šis žodis yra ne būtinai apie vėžį ir mirtį. „Onkos“ graikų kalba reiškia bet koks „patinimas“ ar „navikas“.
Maždaug 200 m. po Kr. graikų gydytojas Galenas panaudojo jį medicinoje tam, kad apibūdinti visus auglius, tiek nepiktybinius, tiek piktybinius. Ir šiandien „onkologija“ yra mokslas, tiriantis ir gerybinius ir piktybinius navikus.

Gerybiniai navikai.

Gerybinio auglio elgesys apibūdinamas būdvardžio “geras“ reikšmėmis: meilus, malonus, nepiktas [1]. Anglų kalboje vertinamas panašiai: „Benign tumors“ – lengvo tipo ar pobūdžio, nekeliantis grėsmės sveikatai ar gyvybei, neturi reikšmingo poveikio, nekenksmingas [2].

Gerybinių auglių pavadinimai dažniausiai yra gerai žinomi: fibromos, lipomos, miomos, hemangiomos ir kt. Jie paprastai auga lėtai ir nėra agresyvūs užkariautojai [3].

Tačiau ir tokie „geri“ augliai vis dėlto gali sukelti nepatogumų. Pavyzdžiui, jie gali spausti kitus organus ir trukdyti jų veiklai, kelti skirtingo intensyvumo skausmus, perspausti nervų šakneles bei kraujagysles.

Piktybiniai navikai.

Antrajai kategorijai (piktybiniams navikams) skiriama daug daugiau dėmesio, nes jie dažniausiai yra susiję su sunkesnėmis sveikatos problemomis (t.y. metastazavusiu vėžiu) [4].
Piktybiniai ir yra „vėžiniai“ navikai. Jis elgiasi pašėlusiai agresyviai nenormaliai didindami audinio matmenis, kurio tūrį sudaro ląstelės su pakitusia DNR, su pakitusiu genetiniu „planu“.

Vėžinės ląstelės yra visiškai savarankiškos, t. y. jos nebepaklūsta organizmo reguliavimo sistemoms. Tai agresyvūs, nepaklusnūs, egoistiškai besielgiantys, greitai plintantys ir viską savo kelyje naikinantys organizmo gyventojai. Pakitę genai ir egzistencijos tikslai yra negailestingai piktavališki, linkę sukelti mirtį, aistringai infiltruotis bei metastazuoti [5]. Piktybiniai navikai – blogis iš prigimties.

Liūdniausia žinia yra ta, jog piktybinio naviko ląstelės nesensta, nemiršta ir sparčiai dauginasi.
Medicinos sluoksniuose “vėžys” yra tik karcinoma – piktybinis navikas, sudarytas iš epitelinio audinio.

„Vėžys“, „Cancer“.

Absoliučiai nekuo dėtas ramus ir lėtas vandens gyvūnas vėžys pelnė nekokią šlovę dėl to, jog tapo homonimo (gr. homōnymos – bendravardis) auka. Homonimas – lingvistinis terminas, žodis, vienodai skambantis su kitu žodžiu, bet turintis skirtingas reikšmes (pvz.: „kasa“ – plaukų, virškinimo bei endokrininė liauka ir pinigų dėžė; arba „žiedas“ – augalo ir juvelirinis dirbinis).

Taigi, 400 m. pr. Kr. Hipokratas kancerogeninių ląstelių masę pavadino „Kαρκίνος“ – senovės graikų kalba – „auglys“. Tačiau šis žodis buvo homonimas ir kita jo reikšmė buvo „krabas“. Toliau, 47 m. po Kr., graikų-romėnų filosofas Kelsas graikiškąjį „karkinos“ išvertė į lotynišką žodį „Cancer“ – „vėžys“. Tokia štai paprasta termino istorija.

„Tumor“, „Neoplazma“.

„Tumor“ – lot. – navikas, gali būti piktybinis ir nepiktybinis.

„Neoplazmà“ – neo… + gr. plazma — „lipdinys“, „darinys“, „navikas“. Dar vieno termino atsiradimą sąlygojo tai, jog vėžį žmonės paprastai suvokia kaip auglį, naviką, o piktybinių kraujo, limfos sistemos susirgimų atveju, vėžio pavadinimas ne visiškai tiksliai ir pilnai atspindi bendras šių piktybinio ar gėrybinio pobūdžio susirgimų savybes.

Toks terminijos pakeitimas padėjo tiksliau apibūdinti, klasifikuoti procesus, kurti naujus terapinius preparatus, atsirasti naujoms disciplinoms.

Pavyzdžiui, atsirandanti dabar nauja kardio-onkologijos disciplina apima neoplazijos ir širdies ligų sankirtą. Tai apima piktybinius procesus, tiesiogiai susijusias su širdimi, taip pat netiesioginį poveikį, kurį kitų organų navikai gali daryti širdies struktūrai ir (arba) funkcijai. Jau gerai žinoma, jog dėl gana didelio paplitimo ir agresyvumo plaučių, krūties ir hematologiniai navikai bei melanoma yra tarp piktybinių navikų, kurie dažniausiai metastazuoja į širdį. Priešingai, silpni piktybiniai navikai, tokie kaip prostatos vėžys , retai metastazuoja į širdį. Netiesioginis poveikis apima taip pat medžiagas, sukurtas neoplazmų, galinčių paveikti širdį, ir terapines komplikacijas, kylančias gydant vėžį, pvz., chemoterapijos ar spinduliuotės metu [6].

Apibendrinimas.

Remiantis anksčiau pateikta informacija galime trumpai pakomentuoti, jog žodžiai „onkologija“, „tumoras“, „neoplazma“ gali reikšti gerybinį, ir piktybinį procesą.
„Vėžys“, „Cancer“, „karcinoma“ – nurodo ryšį su piktybine ligos eiga.

NAUDOTA LITERATŪRA:

  1. https://zodis.eu/reiksme/geras
  2. https://www.merriam-webster.com/dictionary/benign
  3. James E. Fitzpatrick MD, … W. Lamar Kyle MD, in Urgent Care Dermatology: Symptom-Based Diagnosis, 2018.
  4. Boutry J, Tissot S, Ujvari B, Capp JP, Giraudeau M, Nedelcu AM, Thomas F. The evolution and ecology of benign tumors. Biochim Biophys Acta Rev Cancer. 2022 Jan;1877(1):188643.
  5. https://www.merriam-webster.com/dictionary/malignant
  6. Maleszewski JJ, Bois MC, Bois JP, Young PM, Stulak JM, Klarich KW. Neoplasia and the Heart: Pathological Review of Effects With Clinical and Radiological Correlation. J Am Coll Cardiol. 2018 Jul 10;72(2):202-227. Internete »» 

Susiję produktai

Close
Krepšelis (0)

Krepšelyje nėra produktų. Krepšelyje nėra produktų.