Aplinkos bei žmogaus įpročių faktoriai yra tik atskiri pavieniai elementai, kurie gali paskatinti prigimtinę sveiką ląstelę transformuotis į vėžinę.
Pastebėję, jog standartiniai algoritmai vėžio profilaktikai, diagnostikai, gydymui yra nepakankamai efektyvūs vėžio atvejais, mokslininkų bei medikų dėmesys pakrypo į „holizmą“ (graikų k. „holos“ – visas, pilnas). Į poziciją, kai nesumuojami atskiri elementai bet matoma visuma.
Šiuolaikiniame gyvenime yra gausu holistinio mąstymo taikymo pavyzdžių. Šis požiūris naudingai taikomas politikoje [1], vadyboje [2], pedagogikoje [3], teisėje [4].
Visuomenės sveikatos specialistai taiko holistinę koncepciją sprendžiant daug rimtų iššūkių: nutukimo, narkotikų vartojimo, savižudybės, depresijos ir vienatvės problemas [5].
MEDICINA
Medicinoje „viso asmens“ arba „holistinės“ priežiūros svarba yra plačiai pripažįstama tarptautiniu mastu.
Aktyviai vystomas Holistinis požiūris į ligą, kuris reiškia geriausio terapinio varianto pasirinkimą pacientui ir tinkamos psichinės bei emocinės paramos užtikrinimą.
Pavyzdžiui, „holistinį“ formatą turi paciento būklės vertinimo skalės, pvz.: Karnofsky skalė (vertina funkcinę paciento būklė), vaizdinė analoginė skalė – VAS (vertina skausmo intensyvumą), ASA fizinės būklės klasifikavimo sistema (vertina operacijos riziką) ir kt.
Didžiausia holistinės medicinos priežiūros kritinė kliūtis – negebėjimas užtikrinti terapinės komandos darbą gydymo procese [6].
Juk iš esmės, holistinė sveikatos priežiūros sistema turi ne tik vertinti pacientą, bet svarbiausia – spręsti uždavinį integruojant kitų sveikatos priežiūros specialistų priežiūrą ir išlaikyti paciento ir gydytojo santykius [7].
Tarkime, žmogui skauda kojos pirštą. Jis kreipiasi į šeimos gydytoją ir visa atsakomybė už ištyrimą, diagnostiką bei gydymą realybėje užgula tik vieno specialisto pečius.
Pagal įprastą, neholistinę veiksmų eigą, pacientui bus lokaliai atlikta rentgeno nuotrauką (rečiau KT, MRT), paskirti nuskausminamieji/priešuždegiminiai preparatai bei, galimai, patartos fizioterapinės procedūros.
Holistinių žingsnių kryptis numatyta platesniu spektru. Į procesą bus įtrauktas ir pats pacientas. Specialistas paprašys nusiauti kojinę (gal nagas įaugęs?), atkreips dėmesį kokią avalinę nešiojama (gal spaudžia?), pasiteiraus, koks ligonio darbo pobūdis ir nuo ko konkrečiai jam pradėjo skaudėti. Taip pat bus atlikti kraujo tyrimai dėl podagros, diabeto bei širdies kraujagyslių ligų (gal pacientas rūko ir jam vystosi gangrena?), paieškos problemų stubure.
Tad holistinėje specialistų komandoje, išskyrus šeimos gydytojo, pacientui į pagalbą atsiras chirurgas, ortopedas – traumatologas, neurologas, endokrinologas, kraujagyslių specialistas, radiologas, urologas ir net psichologas.
PALIATYVI PAGALBA – HOLISTINIS STANDARTAS
Geriausia holistinio grupinio darbo iliustracija – suformuotos paliatyvios pagalbos namuose komandos pavyzdys.
Lietuvoje, lankančios sunkiai sergančius pavojingomis gyvybei ligomis nebe pagydomus ligonius ir jų artimuosius jų pačių namuose komandos veikla yra pakankamai išsamiai reglamentuota LR SAM Įsakymu [8].
Šiame ministerijos dokumente, prie paciento slaugos teikimo aprašo, paminėtos ir holistinės nuostatos. Komanda turi įvertinti paciento sveikatos būklę (Karnovskio ir BARTHELIO indeksus), kontroliuoti ligos simptomus bei palaikyti organizmo funkcijas, teikti psichologinę pagalbą, individualią ar grupinę psichoterapiją pacientui ir (arba) jo artimiesiems, specialistų komandos nariams, vertinti, planuoti, teikti bei tarpininkauti sprendžiant socialines problemas, mokyti pacientą ir jo artimuosius ir t.t.
Tačiau ir šis standartas siekia toli gražu tik 1/3 visumos, vadinamos „holizmu“.
PAPILDOMOJI IR ALTERNATYVIOJI PRIEŽIŪRA
Lietuvoje pirmuosius žingsnius daro Papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros specialistų vertinimas – fitoterapijos, aromaterapijos, akupunktūros, osteopatijos, kaniterapijos, menoterapijos, ajurvedos ir pan.
Šioje vietoje, nežiūrint į milžinišką šių specialistų patirtį – atsiliekame gerus pora dešimtmečių nuo pasaulio. Amerikos sveikatos priežiūroje jau prieš 20 metų patikslino terminologiją: iš „alternatyviosios“ – kaip „pakaitinės ‘ pervadino į „integracinę“ – kaip įsijungianti, įsiliejanti, susivienijusi į visumą su vakarietiška medicina.
Ypatinga sritis šių senovinių gydymo būdų taikymo yra onkologija. Nustatyta, jog iki 80 proc. sergančių vėžiu pacientų naudojasi viena ar keliomis papildomos medicinos priemonėmis [9]. Amerikoje 2003 metais JAV įsteigta pirmoji Integracinės onkologijos asociacija, rengianti rekomendacijas, kaip į klinikinę praktiką įtraukti papildomos medicinos priemones.
Integracinės onkologijos praktika yra papildomos terapijos derinimas su įprastine onkologine priežiūra. Tai labai svarbu daugeliui pacientų, nes tai taip pat pagerina gydytojo ir paciento santykius, vėžio gydymo kokybę ir pacientų bei jų šeimų gerovę [9].
HOLISTINIAI BŪDAI ONKOLOGINIŲ LIGŲ PREVENCIJAI
2022 m. vasario 16 d. Europos Parlamentas priėmė galutines rekomendacijas dėl išsamios ir suderintos ES kovos su vėžiu strategijos. Jame didžiulis dėmesys skiriamas vėžio prevencijai – vėžio profilaktika įrašyta 1-ju punktu. Dokumente teigiama, jog prevencija yra veiksmingesnė už bet kokį gydymą – net apie 40 % vėžio atvejų ES galima išvengti [10].
Pagrindiniai prevencijos akcentai sudėti į žmonių gyvenimo būdo pokyčių reguliavimą: alkoholio ir tabako vartojimą, nesveiką mitybą, fizinį pasyvumą ir oro taršą, lėtines infekcijas, socialines – ekonomines problemas.
Tačiau šiame dokumente nieko nekalbama apie vieną svarbiausių žmonijos gyvavimo aspektų, kuriam galima padėti: apie emocinį stabilumą, žmogaus dvasines būsenas bei santykių formavimą.
SANTYKIAI
Tikra vėžio (ir kitų ligų) prevencija prasideda ne atskirose elementuose, bet bendroje erdvėje, ryšių kokybėje: žmogus ir kitas žmogus, žmogus ir šeima, žmogus ir valdžios atstovai, žmogus ir gydytojas.
2023 metų metaanalizės rezultatai parodė, kad empatijos reikalavimas iš gydytojų nėra humanistinė mada, o realus paciento sveikatos ir priežiūros kokybės veiksnys [11].
Kitų tyrimų išvadose rašoma, kad skirtingų streso (ar) tipų sąveika ir jų bendras poveikis daugiausia sukelia krūties, gaubtinės ir tiesiosios žarnos ir plaučių, prostatos, kasos vėžį. Įtariama, jog kelias nuo streso link vėžio yra biologinis kelias, susijęs su endokrinologija ir imunologija, taip pat streso sukeltas elgesio būdas [12].
Vieno, dvidešimties metų ilgumo tyrimo, kuriame dalyvavo tik sveikatos priežiūros specialistai, tyrimo rezultatai parodė visiškai aiškų rezultatą: ne tik neigiamų emocijų patyrimas, bet ir jų valdymas labai svarbus.
Nustatyta, jog mirštamumo nuo vėžio rizika yra didesnė esant didesnei pykčio išraiškai (išoriškai išreiškiantys piktus jausmus), aistros jėgai didėjant. [13].
APIBENDRINIMAS
Žmogus yra Visuomenės dalis. Jo gyvenimo visuma susideda ne vien iš jo gyvenimo būdo, socialinės – ekonominės padėties, pasaulio ekologinės situacijos.
Santykiai – maitinančioji terpė, nuo kurios kokybės priklauso ar susirgs žmogus vėžiu. Gerų santykių išlaikymas, pykčio valdymas, empatijos praktikavimas sąlygoja ne tik vieno individo, bet ir mūsų visų bendrą sveikatą [13].
Aprūpinti organizmo ląsteles normaliomis vystymosi sąlygomis reiškia gebėti nepykti, ne įsižeisti, išklausyti kitą žmogų.
Jeigu atsiranda pagalbos būtinybė, jeigu sunku susitvarkyti su savo emocijomis bei aistromis, rasime begalę šaltinių: Tikėjimas, Sąmoningo dėmesingumo praktika (Mindfulness), menoterapija, joga, knygų skaitymas, muzikos klausimas, kvapų terapija, meditacija ir t.t. Kiekvienas atranda pagal poreikį ir pagal gebėjimus.
Vienintelė sėkmės sąlyga – atsitraukti nuo savo nuosavo „Aš“ bei „mano“, pamatyti, susidomėti, nusistebėti, apsidžiaugti visu be „manęs“ likusiu Pasauliu. Ir padėkoti, kad taip yra.
PRAKTIKA
Surašykite ant lapelio visus dalykus, kurie Jūs šiandien išerzino. Greitai, per vieną minutę (oro prognozė, blogas miegas, žinios, nenoras eiti į darbą ir panašiai). O dabar suplėšykite šį lapelį į smulkius gabaliukus. Patikrinta – veikia!
Naudota literatūra:
- ES holistinis požiūris į darnų vystymąsi. ES požiūris į JT Darnaus vystymosi darbotvarkės iki 2030 m. įgyvendinimą kartu su valstybėmis narėmis. Europos komisija. Žiūrėta 2023-08-25 Internete””
- Holistic enterprise. Žiūrėta 2023-08-25. Internete””
- Grieco CA, Currence P, Teraguchi DH, Monroe A, Palermo AS. Integrated Holistic Student Affairs: A Personalized, Equitable, Student-Centered Approach to Student Affairs. Acad Med. 2022 Oct 1;97(10):1441-1446. Internete””
- Ruotsalainen, P.; Blobel, B. Future pHealth Ecosystem-Holistic View on Privacy and Trust. J. Pers. Med. 2023, 13, 1048. Internete””
- The Time Is Now for a Whole-Person Health Approach to Public Health. Public Health Rep. 2023 Jul-Aug;138(4):561-564. Internete””
- Nowak, H.; Szwacka, D.M.; Pater, M.; Mrugalski, W.K.; Milczarek, M.G.; Staniszewska, M.; Jankowski, R.; Barciszewska, A.-M. Holistic Approach to the Diagnosis and Treatment of Patients with Tumor Metastases to the Spine. Cancers 2022, 14, 3480. Internete””
- Thomas H, Mitchell G, Rich J, Best M. Definition of whole person care in general practice in the English language literature: a systematic review. BMJ Open. 2018 Dec 14;8(12):e023758. Internete””
- LR SAM Įsakymas Nr. V-1510, Suvestinė redakcija nuo 2023-01-01 iki 2023-12-31
- Deng G, Cassileth B. Integrative oncology: an overview. Am Soc Clin Oncol Educ Book. 2014:233-42. Internete””
- Specialusis kovos su vėžiu komitetas. Europarlamentas. 2022. Internete””
- Lelorain S, Gehenne L, Christophe V, Duprez C. The association of physician empathy with cancer patient outcomes: A meta-analysis. Psychooncology. 2023 Apr;32(4):506-515. doi: 10.1002/pon.6108. Epub 2023 Feb 17. Internete””
- Mohan A, Huybrechts I, Michels N. Psychosocial stress and cancer risk: a narrative review. Eur J Cancer Prev. 2022 Nov 1;31(6):585-599. Internete””
- Trudel-Fitzgerald C, Reduron LR, Kawachi I, Kubzansky LD. Specificity in Associations of Anger Frequency and Expression With Different Causes of Mortality Over 20 Years. Psychosom Med. 2021 Jun 1;83(5):402-409. Internete””
Susiję produktai
-
Chaga Extract, skystis 50ml
30.00 €