Grybai - būkime atsargūs!

Liaudies medicina kaupė savo žinias per amžių amžius. Grybų naudojimas maistui ir vaistui – sritis, kurioje sudėti visi atsargumo principai.

Paskutiniu metu fiksuojama daug apsinuodijimų grybais. Apsinuodijama ir mirštama šeimomis. Ko nebe prisimename iš senolių pamokų, kokios žinios nukeliavo į praeitį?

Šiuolaikinis mokslas išsiaiškino populiariausių liaudies „prietarų“ mechanizmus ir su nuostaba konstatuoja jų įžvalgumą ir išmintį.

Prisiminkime:

Mūsų mamos ir močiutės griežtai liepdavo rinkti tik jaunus grybus, jokiu būdu neimti didelių ir subrendusių. Jeigu netyčia pačiupdavai didesnį (kaip jis patogiai užimdavo pusę krepšio) – tapdavai pajuokos objektu. Kodėl?

Mokslininkai išsiaiškino: kuo vyresnis yra grybas, tuo jis pavojingesnis. Toks grybas kaupia savyje ne tik nuodus, bet ir radioaktyvias medžiagas, sunkiuosius metalus (stroncį, kadmį, gyvsidabrį ir pan.).

Ypač reikėdavo stebėti, kad grybai nebūtų sukirmiję. Dėl estetinio vaizdo? Pasirodo, sukirmijęs grybas rodo, kad jis jau pradėjo irti. Gamta pati mus perspėja apie pavojų!

O kodėl gi valant reikėdavo nupjauti kotelį? Todėl, aiškina mokslininkai, kad būtent grybo kotelyje sukoncentruota daugiausia medžiagos, kuri  trukdo virškinimui ir net gali sukelti ne tik žarnyno, virškinimo liaukų, bet ir kaulų susirgimus.

Ką dar prisimename iš senolių patarimų? Grįžę iš miško grybus turėjome pradėti darinėti tuojau pat. Pavargę, nusikamavę nuo ilgo vaikščiojimo miške, peiliukais ir šepetėliais kantriai valydavome  „miško mėsą“. Nes, kaip nustatė tyrinėtojai, šiltai laikomi nupjauti grybai po 5-6 valandų tampa nuodingais. Visi.

Greičiau būtų grybus išvalyti paprastai nuplovus vandenyje.  Bet senoliai perspėdavo – negalima, nes grybas staigiai, kaip kempinė sugeria vandenį ir tampa netinkamas ne tik džiovinimui, bet ir kepimui bei troškinimui, praranda savo ypatingą skonį.

Jeigu senesnius grybus vis dėlto palikdavome, darinėjant reikėdavo pašalinti kepurėlės apatinę dalį.

Pasirodo, joje esančios subrendusios grybų sporos taip pat labai sunkiai virškinamos.

Grybai turi ypatingai turtingą sudėtį:

  • Vitaminų ir mineralų kiekiais prilygsta vaisiams;
  • Angliavandenių – daržovėms;
  • Baltymais – viršija mėsoje esančias sankaupas;
  • Juose nėra  riebalų;
  • Savo sudėtyje turi daug onkologines ligas stabdančių  medžiagų, antioksidantų, aminorūgščių.

Atrodytų – geresnio  produkto mūsų racionui nerasime. Bet…

  • Visos naudingos medžiagos dingsta grybus termiškai apdorojus aukštesnėje nei 60˚temperatūroje, o nuodai lieka. Tad grybų patiekalais geriausiu atveju galime pamaloninti vien tik skonio receptorius.
  • Apsinuodyti galima visais grybais, net gerai žinomais, jeigu (kaip išsiaiškinome aukščiau) prisirinkome senesnių, pakirmijusių grybų, nenupjovėme kotelių. Arba jeigu jų persivalgėme.

Dėmesio, būkime atsargūs!

Grybai - būkime atsargūs!

Persivalgius arba apsinuodijus atsiranda ne tik pykinimas, galvos svaigimas, viso kūno skausmai. Taip pat galimas apakimas, paralyžius. Apsinuodijus, pirmiausia ligonis skundžiasi silpnumu, galvos svaigimu. Paprastai po to sutrinka regėjimas (dvejinimasis akyse, matymas lyg pro rūką), atsiranda burnos džiūvimas, rijimo ar kalbos sutrikimai.

Šie simptomai gali būti lydimi vėmimo, pilvo pūtimo, vidurių užkietėjimo arba viduriavimo. Kūno temperatūra gali būti normali. Vėliau atsiranda sprando, rankų, kvėpavimo ir viso kūno raumenų silpnumas. Išsivysčius kvėpavimo raumenų paralyžiui gali sutrikti kvėpavimas.

Nesuteikus pagalbos ligonis gali mirti.

  • Chitinas – medžiaga, esanti grybuose, kuri suriša baltymą. Dėl jo įžymieji baravykai mūsų žarnyne netenka savo galios.
  • Tie patys baravykai yra galingiausi absorbentai – iš aplinkos puikiai sugeria visus nuodus, sunkiuosius metalus, radiaciją. Geriau pirkti saugiai išaugintus grybus.

Saugūs ir naudingi grybų paruošimo būdai:

Tam, kad

  • chitinas išlaisvintų baltymus, grybus reikia išdžiovinti – tuo pačiu išlaikysime daugiau naudingų medžiagų;
  • panaikinti nuodus – grybus reikia virti 3 kartus po 5 minutes, vis nupilant vandenį;
  • žiemą neapsinuodyti paruoštais grybais – ruošti juos tik džiovinant, raugiant ar sūdant.

Taigi kokius grybus rinkti?

Žmonės įsigudrina pririnkti ir paruošti vartojimui nuodingų nevalgomų grybų.

Visas internetas užpildytas straipsniais apie poniabūdės stebuklingas galias. Bet pamirštama, kad tai nevalgomas, nuodingas grybas. Maistui renkamas kol yra kiaušinio formos, labai jaunas. Tačiau ir jame yra klastos: gausus vyriškų fitohormonų kiekis. Moterims gali išauginti ūsus ir pašiurkštinti balsą.

Musmirė žmogaus kepenyse palieka tokį pat pėdsaką kaip ir chemoterapija.  Kai kurios jų rūšys yra haliucinogenai – žmogaus liga progresuoja, o jis nesiima priemonių, nes jaučiasi gerai.

Europoje saugiausiu bei naudingiausiu grybu pripažinta valgomoji voveraitė (Cantharellus Cibarius).

Pamąstykime, ar teko matyti sukirmijusią voveraitę?

Pasirodo, viena iš priežasčių, kodėl voveraičių nepuola kirmėlės  – jų sudėtyje esanti medžiaga, kuri užmuša net kirmėlių kiaušinėlius.

Be visų naudingų mikroelementų ir vitaminų kiekio, voveraitės oranžinė spalva pasako dar vieno svarbaus komponento gausą – karotiną, kurio voveraitėje yra žymiai daugiau, negu morkoje. Čia turėtų suklusti žmonės, turintys regėjimo sutrikimus. Provitaminas D – Lietuvoje gyvenančių žmonių kaulai, sąnariai oda yra jo ištroškę.

Šiuo metu vykdomi moksliniai tyrinėjimai dėl voveraitės teigiamo poveikio kamieninėms ląstelėms, skydliaukės funkcijai, odos priežiūrai. Seniai nustatyta ir įrodyta, kad voveraitės kovoja su vėžio ląstelėmis, gerina kasos veiklą, aktyviai veikia prieš tuberkuliozę, infekcinius negalavimus. Iš voveraičių Europoje gaminami vaistai nuo hepatito C, žarnyno parazitų, grybelio.

Specialistai pataria voveraitės patiekalus būtinai naudoti nėštumo ir žindymo metu.

Geriausia laikymo forma – džiovintos voveraitės. Išdžiovinus sumalti mėsmale iki miltelių pavidalo. Po to barstyti miltelius į maistą.

Receptas nuo žarnyno parazitų: 1 arbatinį šaukštelį džiovintų voveraičių miltelių užpilti 150 ml degtinės. Palikti pritraukti 10 parų. Kiekvieną dieną indą sukratyti. Nekošti. Naudoti: po 2 arbatinius šaukštelius nakčiai 2 mėnesius.

Būkime išmintingi ir budrūs, saugokime save ir vaikus. Mokykime vieni kitus. Įsiklausykime  į perspėjimus.

Grybai - būkime atsargūs!
Close
Krepšelis (0)

Krepšelyje nėra produktų. Krepšelyje nėra produktų.