Kovoje su ligomis šiuolaikinis pasaulis vis labiau ir labiau atsigręžia į natūralių preparatų naudojimą. Kuo skiriasi vaistažolinių ir farmacinių preparatų poveikis organizmui?
Ar kiekvienam norinčiajam tinka visos žolės ir visos jų dalys?
Su kuriais farmacijos preparatais gali būti nepageidaujama žolinių arbatų sąveika?
Šiame straipsnyje ne tik nagrinėsime aktualius klausimus, bet ir pateiksime vertingų patarimų.
Straipsnis susideda iš 3-jų skyrių:
- Augalinių ir farmacijos produktų palyginimas
- Augalų veikimo patikrinimas mokslinėse bazėse
- Augalinių ir farmacinių preparatų sąveika
I. Augalinių ir farmacijos produktų palyginimas
1. Botaninių ir farmacinių preparatų veikimo „pliusai“ ir „minusai“.
A. Augaliniai vaistai
Augalinių preparatų „pliusai“:
- Yra sudėtingos daugialypės aktyvių ingredientų struktūros. Jų gydomasis poveikis atsiranda dėl visų dalių sinerginio veikimo – visų sudėtinių dalių bendro suminio veikimo. Pavyzdžiui: ramunėlės vartojamos kaip raminamoji priemonė ir sergant virškinimo trakto ligomis; naudojamos lokaliai žaizdoms gydyti; mastitui ir įtrūkusiems, kraujuojantiems speneliams gydyti [1]; o taip pat – nuo šienligės, raumenų spazmų, menstruacijų sutrikimų, nemigos, reumatinių skausmų, hemorojaus.
ramunėlių aliejai plačiai naudojami kosmetikoje ir aromaterapijoje [2]. - Botaniniai preparatai saugūs, jų naudojimas natūralus. Dažniausiai geriamas kaip vaistus kaip arbata, tinktūra arba natūralią tabletę.
- Lyginant augalinės ir farmacijos kilmės preparatų charakteristikas, derėtų atkreipti dėmesį, jog botaniniai preparatai paprastai turi švelnesnį poveikį, todėl geriausiai tinka lengviems ar vidutinio sunkumo simptomams gydyti.
Botaninių preparatų „minusai“:
- Jeigu pradėti vartoti ne laiku ir esant didesnio sunkumo simptomams gali neturėti norimo efekto, greitai suvaldyti simptomus. Efektyviausias rezultatas pasiekiamas pradėjus naudoti ne vėliau negu 48 valandas nuo simptomų pradžios. Įsisirgus ir pasireiškus sunkesniems simptomams paprastai dera kreiptis pagalbos į farmacijos vaistus.
- Nors vaistažolių naudojimo tradicija siekia tūkstantmečius, jų moksliniai tyrinėjimai vis dar nėra išsamūs. Tačiau, esant abejonėms, jau galime pasidžiaugti mokslinių tyrinėjimų sukauptomis duomenų bazėmis.
B. Farmacijos vaistai
Farmacijos vaistai dažniausia turi tik 1-3 ingredientus, kurie pasižymi vienu aiškiu bet stipriu terapiniu efektu (pavyzdžiui, reguliuoja gliukozės arba cholesterolio lygį kraujuje).
Farmacijos preparatų „pliusai“:
- Patogi naudojimo forma greitam suvartojimui.
- Greitas ir tikslus poveikis,
- Mokslas detaliai išnagrinėjo ir aprašė preparatų ir jų veikliųjų medžiagų savybes.
Farmacijos preparatų „minusai“:
- Galimas didžiulis šalutinis nepageidaujamas šalutinis poveikis, dažniausiai ne vienas. Dažniausiai pasitaiko alerginės reakcijos. Tačiau tam tikri vaistai gali sukelti apsigimimus (teratogenai) arba navikus (kancerogenai). Kartais, ilgą laiką vartojant tam tikrus vaistus, ligoniai tampa priklausomi nuo jų, nes, nutraukus vartojimą, atsiranda nepageidaujamas poveikis [3].
- Farmaciniai preparatai gali reaguoti su maistu ir su kitais vaistais tarpusavyje (pvz., sustiprinti arba sumažinti poveikį) [4].
Jeigu žmogus nuoširdžiai domisi natūraliomis priemonėmis patartume pasižvalgyti ir patikrinti norimos naudoti priemonės realiu naudos poveikiu, saugumu bei rizika.
Kaip tai padaryti patarsime sekančiame 2-me straipsnio skyriuje: „Augalų veikimo patikrinimas mokslinėse bazėse“.
NAUDOTA LITERATŪRA:
- Drugs and Lactation Database (LactMed®) [Internet]. Bethesda (MD): National Institute of Child Health and Human Development; 2006–. Chamomile. 2021 Feb 15.
- Srivastava JK, Shankar E, Gupta S. Chamomile: A herbal medicine of the past with bright future. Mol Med Rep. 2010 Nov 1;3(6):895-901.
- lt, Nacionalinio mokymų centro sveikatinimo ir medicinos svetainė. Vaistų toksiškumas ➔.
- lt, Nacionalinio mokymų centro sveikatinimo ir medicinos svetainė. Vaistų sąveikos ➔ .