Botanika_farm2

IŠ PRADŽIŲ APIE TELOMERUS, SENĖJIMĄ, VĖŽĮ, IMUNITETĄ

Telomerai yra kiekvienos chromosomos gale ir apsaugo chromosomą nuo suirimo, yra tiesiogiai susiję su senėjimu. Nobelio medicinos laureatė E.Blackburn telomerus lygina su plastiku sutvirtintais batraiščių galais [1].

Diena iš dienos linijiška chromosoma tampa vis trumpesnė po kiekvieno ląstelės pasidalinimo (replikacijos). Tai lemia ląstelių senėjimą.

Už savo tyrimus ir indėlį į telomerų ir fermento telomerazės supratimą Elizabeth Blackburn, Carol Greider ir Jack Szostaks buvo apdovanoti 2009 m. Nobelio fiziologijos ir medicinos premija. Būtent telomerai garantuoja, kad DNR ryšiai nenutrūktų kasdienio nusidėvėjimo metu.

Išsamūs tyrimai apie chromosomų apsaugos nuo telomerazės poveikį ir jo poveikį ląstelių dalijimuisi tapo savotišku revoliuciniu katalizatoriumi molekulinės biologijos srityje.

Nustatyta, jog telomerų ilgio ypatumai yra individualūs ir priklauso ne tik nuo pragyvento amžiaus, bet ir nuo stresų poveikio (stresas greitina telomerų trumpėjimą) bei genetinio reguliavimo.

Kita vertus, oksidacinis stresas, laisvieji radikalai, aplinkos užterštumas taip pat ardo telomerus.

Trumpesni telomerai nustatomi sergant vyresniam amžiui būdingomis ligomis (koronarų ateroskleroze, Alzheimerio liga, kraujagysline demencija, kai kuriomis vėžio formomis).

Tačiau labiausiai telomerus naikina dvasinės kančios bei netinkamas fizinis krūvis.

Bloga mityba ir toksinai taipogi daro ardomąjį poveikį apsauginei genų funkcijai. Kuo jų poveikis stipresnis, tuo trumpesni tampa telomerai.

Telomerų palyginimas su sutvirtintais batraiščių galais

KAIP APSAUGOTI  TELOMERUS

Trumpėjant telomerams atsiranda daugybė liguistų buklių: Alzheimerio liga, aterosklerozė, vėžys, imuninės ligos ir kt. Ar galima išsaugoti šių dalelių vientisumą, neleisti joms nykti?

Maistas? Taip, yra nemažai požymių, kad žmonių, kurie vartoja daugiau rupių ruginių miltų produktų, daržovių, riešutų ar žuvies, kurioje gausu omega-3 riebalų rūgščių, kraujo ląstelėse esantys telomerai ilgesni nei tų, kurie vartoja baltą duoną, mėsą, dešrą ar greitąjį maistą.

Tačiau itin tiksliai nustatyta, jog didžiausią poveikį apsaugoti telomerus sudaro paprasčiausi gyvenimo stiliaus pokyčių instrumentai.

Dėl neišspręstų gyvenimiškų problemų bei nesėkmių kortizolio rodikliai lieka aukšto lygio ir trumpina telomerus. Pradėjus galvoti kitaip, kortizolio lygis krinta ir telomerai nebetrumpėja. Nukreipti mintis kita vaga labai padeda nuolatinės meditacijos ar kvėpavimo pratimai, saikinga sporto programa, domėjimasis menu.

VEIKSMINGIAUSIAS būdas pradėti galvoti bei gyventi kitaip, atitolinti senatvę, vėžį ir demenciją – 4 dienų atostogos kelionėje [2].

Specialiame tyrime buvo palygintas meditacijos ir atostogų poveikis telomerams. Pasirodo, atostogos neabejotinai pirmauja ne tik meditacijų atžvilgiu, bet ir visame aukščiau išvardintame visame priemonių sąraše.

Kito mokslinio tyrimo išvadose buvo patikslinta, kad net vienos trumpalaikės 4 dienų  atostogos, nepriklausančios nuo režimo, turi didelį, teigiamą ir tiesioginį poveikį jaučiamam stresui, atsigavimui, įtampai ir gerovei. Poveikis vis dar gali būti pastebimas praėjus 30 dienų (pasveikimas) ir 45 dienas (gerovė ir įtampa) po atostogų.

O atostogos  kelionės forma pirmauja pagal teigiamą poveikį sveikatai tarp visų atostogų būdų. Buvo nagrinėjami penki psichologiniai mechanizmai ir konkrečiai įvardinta tik viena laisvalaikio veikla, kurią galima priskirti terapinei veiklai – kelionės [3].

Kelionės skatina laisvalaikiui būdingą subjektyvią gerovę, kuri stiprina ir  visuotinę gerovę tuo pat metu. Be to, rezultatai atskleidė, kad keliavusių žmonių subjektyvi savijauta buvo aukštesnė nei tų, kurie to nedarė. Kelionės atostogų metu laikomos naudingomis žmonių kaip fizinei taip ir psichinei sveikatai, poilsinių kelionių metu žmonės jaučiasi laimingesni, sveikesni ir labiau atsipalaidavę

Viskas, kas sudaro holistinę turizmo patirtį, leidžia lengvai suprasti, kaip pacientams, sergantiems įvairiomis ligomis, turizmas gali būti naudingas kaip rimta gydomoji  intervencija (pvz., kaip medikamentinė, chirurginė ir kt.) [4].

Keletas turizmo tyrimų ištyrė atostogų ir kelionių poveikį žmonių gerovei. Išaiškėjo, jog pagrindinis kelinių ir atostogų  psichologinis veiksnys ir mechanizmas yra naujų ir sudėtingų įvykių per atostogas išgyvenimas.

ĮŽENGIAME Į SAMBŪVIO SU VIRUSU ERĄ

XXI amžiuje matėme keletą pandemijų, tokių kaip SARS, MERS, Ebola ir kt., keliančių grėsmę pasaulio ekonomikai ir žmonių gyvybėms. Iki 2021 m. pabaigos COVID-19 pandemija sukėlė maždaug 290 milijonų infekcijų ir daugiau nei 5 milijonus mirčių (PSO, 2022). COVID-19 pandemija padarė didžiulę įtaką daugeliui skirtingų turizmo sektorių ir galiausiai pakeitė visą turizmo pramonę. Pasaulio turizmo organizacija pareiškė, kad turizmas yra viena iš pramonės šakų, kurią pandemija palietė labiausiai. Ir tai atsiliepė žmonių fizinei bei psichinei sveikatai.

Todėl buvo dedama daug pastangų siekiant ištirti COVID-19 pandemijos poveikį turistų atvykimui arba kelionių elgesio pokyčiams. Per pastaruosius metus buvo sukurta ir įgyvendinta daug įvairių kelionių priemonių. Priemonės svyravo nuo nieko nedarymo iki karantino su tam tikru testavimo ir stebėjimo deriniu. Šių priemonių veiksmingumas priklauso nuo to, kada ir kaip jos įgyvendinamos. Pavyzdžiui, testavimas prieš kelionę ir po kelionės gali 37–75 % sumažinti viruso perdavimo riziką [5].

Statistiniai turistų atvykimo arba kelionių elgesio pokyčių įvertinimai paprastai apima ir kelionių apribojimų, ir pačios pandemijos poveikį.

Tačiau daugelyje šalių palaipsniui panaikinus kelionių apribojimus, įžengiame į sambūvio su virusu erą. Labai svarbu suprasti nepriklausomą pačios pandemijos poveikį turistų elgsenai kontekste.

ATOSTOGAUKIME TOBULAI

  1. Imkimės atsargumo priemonių: Dėvėkime kaukę, dažnai plaukime rankas ir laikykimės asmeninės higienos. Tokių iniciatyvų ėmimasis padės sumažint stresą net ir nepažįstamoje aplinkoje.
  2. Venkime minios ir tankiai apgyvendintų vietovių.
  3. Atnaujinkime žinias, žiūrėdami naujienas tik apie mus liečiančius kelionių apribojimus, COVID-19 variantus ir skiepijimo reikalavimus.
  4. Kelionėje nebūkime vieniši, palaikykime ryšį: siųskime draugams Snapchat naujienas, paskambinkime mamai arba parašykime žinutę broliui ir seseriai, kad akimirksniu pagerintumėte jų ir savo psichinę sveikatą.
  5. Laikykimės tam tikros rutinos: pabuskite ir eikite miegoti kiekvieną dieną tuo pačiu metu. Tam tikras atostogų dienų planas taip pat padės žinoti, ko tikėtis, todėl jausimės patogiau nepažįstamose vietose.
  6. Pasirūpinkime savimi: pagerbkime savo kūną judesiu, gerkime pakankamai vandens.
  7. Ir.. nepamirškime atsipalaiduoti: kelionės metu kyla pagunda susiplanuoti daugybę veiklos, juk nenorime praleisti ekskursijų, edukacijų, apsipirkimo ir smagių nuotraukų galimybių. Tačiau atminkime, kad darome pertrauką, todėl turime teisę SĖDĖTI IR TINGĖTI. Atsigulkime paplūdimyje, išsimaudykime, apmąstykime dieną arba VISIŠKAI NIEKO NEDARYKIME [6].

Naudota literatūra:

  1. Blackburn, Elizabeth (2017). The telomere effect : a revolutionary approach to living younger, healthier, longer. New York: Grand Central Publishing. ISBN 978-1-4555-8798-8. OCLC 949143786.
  2. Kawakubo A, Oguchi T. What Promotes the Happiness of Vacationers? A Focus on Vacation Experiences for Japanese People During Winter Vacation. Front Sports Act Living. 2022 May 26;4:872084.
  3. Loveday, P. M., Lovell, G. P., and Jones, C. M. (2018). The importance of leisure and the psychological mechanisms involved in living a good life: a content analysis of best-possible-selves texts. J. Posit. Psychol. 13, 18–28.
  4. Jun Wen, Danni Zheng, Haifeng Hou, Ian Phau, Wei Wang,Tourism as a dementia treatment based on positive psychology, Tourism Management, Volume 92, 2022,104556,https://doi.org/10.1016/j.tourman.2022.104556.
  5. Johansson MA, Wolford   H, Paul   P  et al.   Reducing travel-related SARS-COV-2 transmission with layered mitigation measures: symptom monitoring, quarantine, and testing. BMC Med  2021; 19:94.
  6. Ginger Abbot. How to Manage Mental Health When Traveling in 2022, Rtor.org. Gateway to mentalhealth serves.

Close
Krepšelis (0)

Krepšelyje nėra produktų. Krepšelyje nėra produktų.