Apie plonojo žarnyno veiklą

Stebuklingi virsmai plonajame žarnyne

Plonasis žarnynas, tai būtent ta vieta, kurioje įvyksta stebuklingas virsmas: įdėtas į burną šokoladinis saldainiukas, salotos lapas, vyšnia, žuvies ar mėsos gabaliukas, išgertas puodelis kavos ar arbatos, pavirsta mikroelementais, mineralais, gliukoze, polisočiosiomis rūgštimis, baltymais, riebalais, vitaminais. Iš jų ląstelė vėliau pagamina reikalingas jos gyvybei medžiagas ir išgauna energiją judėti, kvėpuoti, daugintis. Šiam nuostabiam stebuklui atsitikti prireikia apie 5 valandų.

Kokio dydžio yra šis  fenomenalus fabrikas?

Išorinis plonojo žarnyno ilgis yra 5-6 m. Vidaus gleivinės paviršius yra didesnis kelis dešimtis kartų klosčių ir gaurelių dėka. Prasideda nuo skrandžio prievarčio ir tęsiasi iki storosios žarnos. Plonosios žarnos fabriko cechai: dvylikapirštė, tuščioji, klubinė žarnos. Kiek ivairių dalykų žmoguje telpa!

Administracija, arba kas kam vadovauja?

Tai, kad žarnyno veikla yra reguliuojama iš centrinės nervų sistemos – galvos ir stuburo smegenų, šiuolaikinis mokslas neigia. Žarnyną pradėjo vadinti „antrosiomis smegenimis“, kai jame aptiko neuronus panašius į galvos smegenų ląsteles. Eksperimentai parodė, kad žarnyne gaminama 50% „malonumo hormono“ – dopamino, kurio trūkumas reikšmingas Parkinsono ligos, šizofrenijos, aukštam kraujospūdžiui atsirasti.

Taip pat plonąjame žarnyne gaminama 95% „laimės hormono“ – serotonino, kuris geba regulioti nuotaiką, miegą, apetitą, seksualumą. Mes siūlome žarnyną vadinti „pirmosiomis smegenimis“ pirmiausiai dėl to, kad jis ir jo neuronai gyvybės vystymosi raidoje atsirado anksčiau. Galvos smegenys yra „antrosios“, nes jų organizacija yra aukštesnė, sudėtingesnė nei žarnyno. Visų antra, iki šiol išliko informacijos apsikeitimo kryptis tarp šių mūsų smegenų: nuo žarnyno į smegenų neuronus. Tokiu būdu žarnynas reguliuoja viso organizmo veiklą. Pakeisti šio nuostabaus administratoriaus sprendimus joks kitas organas negali.

Mūsų veiksmai

Mes sugrūdame į žarnyną viską, kas mums atrodo sveika, naudinga, skanu. Mes „protingai“ apskaičiuojame kalorijas, baltymų ir angliavandenių kiekį, o žarnynas sunkiai atsidūsta ir bando atrasti, išspausti, išlukštenti iš tos krūvos tinkamą maistą ląstelėms.

Kad jos kvėpuotų, gyvuotų, daugintųsi. Kad funkcionuotų visi organai ir sistemos, o mes džiaugtumemės gyvenimu.

Susiję produktai

Close
Krepšelis (0)

Krepšelyje nėra produktų. Krepšelyje nėra produktų.