2024 metais jau vasario pabaigoje botanikai pažymėjo ankstyvuosius artėjančio pavasario ženklus: išskleidė savo moteriškuosius žiedus paprastasis lazdynas, pasirodė pirmieji baltosios snieguolės žiedai ir kt.

Jau galime rinkti svarbiausius augalus savo ir artimųjų sveikatinimui: beržų bei tuopų pumpurus. O jeigu jau išėjome pasivaikščioti į mišką, atkreipkime dėmesį ir į beržų grybą.

Pumpurai – tai šviežias augalų gemalinis audinys, jaunas ūglis. Šiandien daugelyje Europos šalių ir JAV gemmoterapija yra oficialiai pripažinta fitoterapijos kryptis [1].

Beržų pumpurai

Beržo pumpurai (Gemmae Betulae) – tai beržo medžio ūgliai, pasirodantys tam tikroje augalo vystymosi fazėje. Jie pasirodo maždaug žiemos pabaigoje, o jų derlius pradedamas rinkti iš karto prasidėjus sulčių (sulos) judėjimui. Kai tik jie išbrinksta, atsargiai nupjaunami nuo šakų ir džiovinami ne aukštesnėje kaip 30 °C oro temperatūroje, kad vėliau būtų naudojami gydomiesiems nuovirams ir užpilams ruošti.

Beržų pumpuruose slypi didžiulis gydomasis potencialas, nes juose koncentruojasi daug veikliųjų medžiagų: fitohormonų, fermentų, mikroelementų, mineralų, vitaminų, aminorūgščių, oligoelementų.

Pagrindinės beržų pumpurų biocheminės sudedamosios dalys:

Flavonoidai (flavonai, rutozidas ir kt. ), triterpeniniai saponinai (seskviterpeninis laktonas, seskviterpenai: α-kopenas, germakrenas-D, δ-kadinenas ir kt.), eteriniai aliejai (esteriai: metilo salicilatas), penkiacikliniai triterpenai (betulino rūgštis, betulono rūgštis, betulinas), aminorūgštys, taninai (katechinas), dervos, vitaminai (karotenas, vitaminas C), fitohormonai (auksinai ir giberelinai).

Būdami embrionine augalų dalimi, augimo procese jie nekaupia toksinų, pasižymi apsauginiu ir antioksidaciniu poveikiu žmogaus ląstelėms, geba atkurti morfologinius audinių pokyčius.

Beržų pumpurai yra vienas stipriausių natūralių diuretikų. Šlapimą varantis poveikis prasideda praėjus vos 15 minučių po pavartojimo, todėl jie vartojami esant patologijoms, susijusioms su skysčių kaupimusi organizme ir polinkiu į edemas.

Preparatai beržų pumpurų pagrindu gali šalinti spazmus, skatinti tulžies gamybą ir nutekėjimą, kaulų regeneraciją, šalinti iš organizmo šlapimo rūgštį, apsaugoti kraujagysles, kovoti su kirmėlėmis. Dėl sudėtyje esančių antioksidantų-flavanoidų, vitaminų ir rūgščių juos galima vartoti nuo pavasarinės avitaminozės.

Dėl puikaus drenažinio poveikio, jie stimuliuoja kasą ir blužnį, veikia inkstus ir skatina kepenų detoksikaciją.

Taigi, beržų pumpurai:

  • Mažina cholesterolio kiekį kraujyje.
  • Skiriama sergant venų varikoze ir kojų edema.
  • Normalizuoja endokrininę sistemą, ypač skydliaukės ir lytinių hormonų veiklą.
  • Padeda nuo nuovargio, susijusio su menopauze.
  • Šalina sąnarių skausmą ir didina sąnarių judrumą.
  • Skatina kaulų regeneraciją.
  • Turi gydomąjį poveikį kvėpavimo sistemai, skatina atsikosėjimą sergant bronchitu ir tracheitu.
  • Rekomenduojamas sergant lėtiniu nosiaryklės uždegimu, peršalimo ligomis, kaip karščiavimą mažinanti priemonė, esant aukštai temperatūrai, slogai.
  • Gali būti vartojamas esant lūžiams, kaulų dekalcifikacijai ar augimo sulėtėjimui.
  • Vartojamas sergant tendinitu, artritu, lėtiniu poliartritu osteoporoze ir osteoartritu,
  • Rekomenduojamas ginekologijoje nuo skausmingų menstruacijų ir gerybinės krūties miomos.
  • Naudojamas odontologijoje kaip priemonė nuo periodonto ligų, dantų ėduonies ir alveolito (uždegimo po ekstrakcijos – pašalinimo).
  • Naudingas vaikams ir paaugliams koncentracijos, atminties, pasiruošimo egzaminams tikslais.
  • Gydo seborėją, dermatitą ir seborėjinę alopeciją.
  • Tinka pūlingoms žaizdoms, įskaitant tas, kuriose yra antibiotikams atsparios mikrofloros, gydyti.
  • Veiksmingas nuo askaridžių ir pinčių.

Turtinga beržų pumpurų cheminė sudėtis rodo platesnio biologinio aktyvumo galimybę, nei manyta anksčiau. Moksliškai įrodyta, kad jo pagrindu pagamintas ekstraktas pasižymi citotoksiniu aktyvumu prieš įvairias vėžio formas [2].

Populiariausi receptai:

Beržų pumpurų arbata:

2 arbatinius šaukštelius pumpurų užpilti 1 puodeliu karšto vandens, palikti 30 minučių pritraukti, suaugusiesiems gerti šiltą 3 kartus per dieną prieš valgį. Norint gauti migdomąjį poveikį – arbatą rekomenduojama gerti prieš pat miegą.

Beržų pumpurų tinktūra:

100 g beržų pumpurų užpilti 500 ml 45°- 55° alkoholio. Palaikyti 3 savaites tamsioje vietoje. Vartoti po 20-30 lašų po valgio 3 kartus per dieną, arba 1 valgomąjį šaukštą vakare po vakarienės.

Tuopų pumpurai

Ankstyvą pavasarį, kol lipnūs ir dervingi tuopų pumpurai (Gemma Populus nigra) dar nėra visiškai atsivėrę, pats laikas juos rinkti ir skinti .

Tradiciškai juodųjų tuopų pumpurų nuoviras naudojamas skausmui malšinti, reumatui gydyti, karščiavimui mažinti. Išoriškai vartojamas nuo niežulio, podagros, plaukų problemų.

Taipogi, nuo seniausių laikų tuopos pumpurų nuovirai ir ekstraktai buvo naudojami žaizdoms gydyti, dermatito simptomams palengvinti, viršutinių kvėpavimo takų infekcijoms gydyti.

Tuopų pumpurų sudėtis panaši į propolio, kuris garsėja gydomosiomis ir stiprinamosiomis savybėmis. Turkų mokslininkai nustatė, kad propolis iš tuopos pumpurų ir patys tuopų pumpurai slopina kliniškai reikšmingus mikroorganizmus, tarp jų ir mieles [3].

Nustatyta, kad juodosios tuopos pumpurų preparatai turi aktyvų slopinamąjį poveikį į dvi gramteigiamų bakterijų grupes: Enterococcus ir Staphylococcus.

Įvairiausiuose tuopų pumpurų ekstraktuose buvo nustatyta keletas flavanonų ir fenolio rūgščių, turinčių radikalus sugeriančių savybių, buvo įrodytos tuopos pumpurų ekstraktų antioksidacinės savybės.

Priešuždegiminio aktyvumo analizė aiškiai parodė, kad visi tuopų pumpurų ekstraktai slopina pagrindinių priešuždegiminių citokinų (IL-6, Il-1β ir TNF-α) ir HMGB1 uždegiminio pavojaus signalo gamybą. Šie rezultatai paaiškina antioksidacinį ir stiprų priešuždegiminį poveikį [4].

Populiariausias receptas: 200 gr juodosios tuopos pumpurų užpilti stipriu (apie 70°) alkoholiu, palaikyti 20 parų, nukošti, nuspausti (dėvėti pirštines). Vartoti po 1 arbatinį šaukštelį 3 k.d. po valgio.

Čaga 

Juodasis beržų grybas – čaga (Inonotus obliquus)  dažniausiai auga ant beržų žievės. Jo tekstūra panaši į birią, guminę medieną.

Čaga ekstraktų mikocheminė analizė atskleidė jo biologinį aktyvumą ir parodė, kad jis yra antioksidantas, priešuždegiminis, antivirusinis ir priešnavikinis agentas.

Beržinio juodgrybio preparatai turi daugybę tradicinių ir medicininių pritaikymų: krūties, gimdos kaklelio ir odos vėžio gydymą, taip pat diabeto gydymą.

Taip pat Inonotus obliquus grybas tradiciškai buvo naudojamas įvairioms virškinimo trakto ligoms gydyti. Vis daugėja įrodymų, kad I. obliquus ekstraktai gali gydyti virusines ir parazitines infekcijas. Be to, įrodyta, kad jo medžiagos stimuliuoja imuninę sistemą.

Daug žadantis atradimas buvo įrodymas, kad čaga turi hipoglikeminį ir jautrumo insulinui potencialą. Visumoje, moksliniai tyrimai patvirtino beržinio juodgrybio ekstraktų terapinį potencialą stabdant vėžio ir cukrinio diabeto progresavimą. Taip pat nustatytas jų antivirusinis ir antiparazitinis aktyvumas bei antioksidacinis vaidmuo [5].

Kinijoje ir Korėjoje empiriniai įrodymai rodo, kad šimtmečius čaga buvo tradiciškai vartojama kaip arbata, skirta gydyti įvairias ligas, įskaitant patogenines infekcijas, virškinimo trakto sutrikimus, vėžį ir kepenų sutrikimus.

Sibiriečiai jį sumaldavo ir dėdavo į kasdienius gėrimus, sriubas, troškinius. Nepaisant to, kad gyveno sudėtingoje aplinkoje, sibiriečiai atrado, kad reguliarus čagos vartojimas apsaugo nuo degeneracinių ligų pradžios. Jie naudojo jį gyvybingumui didinti ir ilgai, sveikai gyventi.

Šiaurės Amerikoje čiabuviai čagą vartoja kaip arbatą ar miltelius, įkvepia ir rūko. Taip pat jie naudoja beržo grybą krūties, kepenų, gaubtinės žarnos, odos, gimdos kaklelio ir plaučių vėžiui gydyti, taip pat diabetui gydyti.

Surinkus, grybą reikia sumalti arba sulaužyti į mažus gabalėlius.

Arbatos pagaminimo receptas: 200 gr paruošto grybo užpilti 2 litrais verdančio vandens, atvėsinti, laikyti šaltai 2 paras, nukošti, išgerti per 2 paras. Prieš pradedant vartoti šią porciją, paruoškime naują.

Apskritai, čaga yra daug žadantis gamtos išteklius, turintis platų panaudojimo galimybių spektrą, todėl dėl įvairių terapinių junginių jis yra patrauklus kandidatas įvairioms reikmėms, pavyzdžiui, augalų biologinėms trąšoms ir veikliosioms kosmetikos bei farmacijos produktų sudedamosioms dalims. Taigi, tolesnis galimos beržų grybo naudos žemės ūkyje ir kitose pramonės šakose tyrimas gali paskatinti įdomių naujų pokyčių ir inovacijų [6].

Naudota literatūra:

1. Kovalikova Z, Lnenicka J, Andrys R. The Influence of Locality on Phenolic Profile and Antioxidant Capacity of Bud Extracts. Foods. 2021 Jul 12;10(7):1608. doi: 10.3390/foods10071608.
Internete »» 
2. Isidorov V, Szoka Ł, Nazaruk J. Cytotoxicity of white birch bud extracts: Perspectives for therapy of tumours. PLoS One. 2018 Aug 14;13(8):e0201949. doi: 10.1371/journal.pone.0201949.
3. Stanciauskaite M, Marksa M, Liaudanskas M, Ivanauskas L, Ivaskiene M, Ramanauskiene K. Extracts of Poplar Buds (Populus balsamifera L., Populus nigra L.) and Lithuanian Propolis: Comparison of Their Composition and Biological Activities. Plants (Basel). 2021 Apr 21;10(5):828. doi: 10.3390/plants10050828.
Internete »»
4. Pannucci E, D’Eliseo D, Ieri F, Romani A, Santi L, Bernini R, Sabatti M, Velotti F. Perspectives on Populus spp. (Salicaceae) bud extracts as antioxidant and anti-inflammatory agents. Nat Prod Res. 2022 Mar;36(6):1648-1652.
Internete »»
5. Szychowski KA, Skóra B, Pomianek T, Gmiński J. Inonotus obliquus – from folk medicine to clinical use. J Tradit Complement Med. 2020 Aug 22;11(4):293-302. doi: 10.1016/j.jtcme.2020.08.003. Inernete »» 
6. Fordjour E, Manful CF, Javed R, Galagedara LW, Cuss CW, Cheema M, Thomas R. Chaga mushroom: a super-fungus with countless facets and untapped potential. Front Pharmacol. 2023 Dec 5;14:1273786. Internete »»

Susiję produktai

Close
Krepšelis (0)

Krepšelyje nėra produktų. Krepšelyje nėra produktų.