Lengviausias būdas savarankiškai sudėlioti mitybą sau ir savo artimiesiems – apsiginkluoti žiniomis apie virškinimo trakto svarbiausią vietą, virškinimo pradžių pradžią, viso organizmo geros savijautos šaltinį – dvylikapirštę žarną ir Oddi sfinkterį.

Pavalgome ir įsiklausome: kas vyksta mūsų pilve?

  1. Maistas patenka į maišą pilną rūgšties –  į skrandį. Rūgštis apdoroja ir paruošia baltymus tolimesniam virškinimui, nužudo visas bacilas, atveria reikalingus vartelius maisto judėjimui virškinimo traktu bei įjungia tulžies pūslės ir kasos latakus fermentacijai.
  2. Paruošta beveik sterili maisto košelė įkrenta į paslaptingą tunelį – dvylikapirštę žarną.
 (Šaltiniai: http://spina.pro/anatomy/prilozhenie/502.php; http://library.infodoctor.ru/shpoint.php?p=134)

Dvylikapirštėje žarnoje rūgštis neutralizuojama.

O maisto kąsnelis apdorojamas tulžimi ir kasos fermentais. Prasideda angliavandenių, baltymų, riebalų skaidymas, jų įsiurbimas į kraują ir limfą. Dvylikapirštės žarnos forma labai įvairuoja, išskirti kokį nors pagrindinį tipą negalima.

Ji gali būti bet kokios formos:

 (Šaltinis:  http://gastros.ru/dr/bolezni-dvenadtsatiperstnoj-kishki)
(Šaltinis: http://www.kievoncology.com/rentgenodiagnostika-zabolevaniy-organov-pishchevareniya/zabolevaniya-dvenadcatiperstnoy-kishki.html)

Todėl dažnai atliekant endoskopiją yra labai sunku įvertinti tikrą dvylikapirštės žarnos būklę.

Dvylikapirštė, būdama galinti būti bet kokios formos, liečiasi prie daugybės mūsų vidaus organų: stuburo slankstelių, kepenų, tulžies pūslės, dešinio inksto, antinksčio, šlapimtakio, plonosios žarnos. Visas žarnos linkis iš dešinės apsupa kasos galvą.

Dvylikapirštės žarnos viršutinė dalis prasideda dešinėje nuo pirmojo juosmens slankstelio ir per visą ilgį gali pasiekti apie 30 cm.

Veiksniai, kurie nuolat keičia dvylikapirštės formą paros bėgyje:

  • Jeigu skrandis yra vidutiniškai ar labai prisipildęs, tai viršutinė dalis eina beveik strėliškai iš priekio atgal. Jeigu skrandis yra tuščias, viršutinė dalis eina maždaug skersine kryptimi iš dešinės į kairę.
  • Kvėpuojant dvylikapirštės žarnos padėtis šiek tiek keičiasi: įkvepiant pasislenka žemyn, iškvepiant – aukštyn.
  • Vyresnio amžiaus žmonėms kartu su kitais organais gali būti nusileidusi kiek žemiau, tada dvylikapirštės žarnos kilpos žemiausias taškas kartais net siekia kryžkaulio kyšulį.

Svarbiausia vieta dvylikapirštėje žarnoje, dėl kurios daugybė žmonių skundžiasi įvairiausiais virškinimo sutrikimais yra Oddi sfinkteris.

Tai vieta, kur susijungia kasos ir tulžies latakai. Ir jeigu vienas iš latakų veiks aktyviau – bus dirginamas arba spaudžiamas kitas latakas.

(Šaltinis: http://www.thesphincterofoddiproject.com/)

Pavyzdžiui, gerdami tulžies išsiskyrimą gerinančią arbatą arba tiesiog mėtų arbatą – skatiname tulžį skirtis aktyviau. Jos dalis patenka į kasos lataką, nuo ko kasa išbrinksta, padidėja, gali sukilti jos uždegimas, padidėti rūgštingumas.

Kiti neatsakingos latakų veiklos skatinimo būdai:

  • nesaikingas valgymas (persivalgymas);
  • kavos gėrimas;
  • gazuotų gėrimų vartojimas;
  • per didelio intensyvumo pratimai pilvo presui;
  • streso nevaldymas;
  • ilgas buvimas pasilenkus (prie kompiuterio);
  • pernelyg šalto maisto valgymas (ledai, šaltas alus).

Ilgai būnant įsitempus tulžies ir kasos latakai pradeda spazmuoti ir neišleidžia susikaupusio turinio. Skysčiai grįžta atgal į kasą arba į tulžies pūslę. Taip prasideda  pankreatitas (kasos uždegimas) ir choleciscitas (tulžies pūslės uždegimas). To pasekoje į virškinimo traktą toliau juda nesufermentuotas maistas, atsiranda vidurių pūtimas, viduriai užkietėja arba atvirkščiai – viduriuojama.  Ilgainiui išsivysto cukraligė, padidėja cholesterolis, jaučiamas silpnumas ir jėgų neturėjimas, beria odą, silpsta  imunitetas.

Štai produktai, kurie apsaugos mūsų pradžių pradžią nuo netikėtumų arba ją sužalos.

  • MĖSA:  Patartina kalakutiena, antiena, laukinių gyvūnų mėsa (šerniena, stirniena), veršiena. Griežtai draudžiama kiauliena, vištiena, triušiena.
  • MILTAI: Patartina speltos miltai, grikių, kukurūzų, žirnių. Draudžiama: kvietiniai miltai ir gaminiai iš jų (bandelės,sausainiai).
  • UOGOS labiausiai tinka mėlynės, šilauogės, arbūzai, spanguolės, bruknės, vyšnios, slyvos. Netinka braškės, sodo avietės ir sodo žemuogės, trešnės, pomidorai.
  • DARŽOVĖS: tinka visos, bet patartina termiškai apdoroti. Netinka tik bulvės.
  • GRYBAI: labiausiai tinka voveraitės ir visi džiovinti grybai.
  • RAUGINTI produktai ypatingai naudingos pilnos, nepjaustytos daržovės (ypač kopūstai ir burokėliai).
  • SALDUMYNAI: gerai virškinamas šerbetas, džiovintos ir liofilizuotos uogos, gaminiai iš agaro. Žalinga – kremai, šokoladas (ypač juodas).
  • PIENO produktai: tinka tik ožkos ar avies pieno gaminiai. Labiausiai kenkia karvės pieno gaminiai,o ypač varškė, varškės sūreliai, pieniški ir grietininiai ledai, majonezas.
  • VAISIAI: tinka nedaug –  abrikosai, persikai, avokadas. Su visais kitais patariame elgtis atsargiai, ypač saikingai naudoti obuolius, citrusinius vaisius (labiausiai mandarinus,apelsinus, citriną).
  • ŽUVIS: tinkamiausia jūros ir upių lydeka, karpis. Labiausiai kenkia lašiša, rūkyta skumbrė.
  • RIEŠUTAI: Tinka šviežiai skinti lazdynų. Netinka pistacijos, graikiški, migdolų riešutai.
  • KIAUŠINIAI: drąsiai naudokime putpelių, anties, žąsies kiaušinius. Netinka vištos kiaušiniai.
  • GĖRIMAI labai kenkia kava, alkoholis, ypač alus, kiti gazuoti gėrimai. Šviežiai spaustų sulčių patariame gerti tik 2 kartus per savaitę po 70 ml. Tinka įvairiausios žolių arbatos, gilių, cikorijų kava. Patariame vartoti pakankamą kiekį vandens, kurio Natrio kiekis iki 8 mg.

Esame atviri Jūsų klausimams ir patarimams. Rašykite mums šia tema. Išsiaiškinkime viską iki galo. Tuo padėsime ne tik sau ir savo artimiesiems, bet ir daugybei žmonių, kurie vargsta dėl įvairiausių negalavimų, galbūt net neįtardami, jog visos problemos gali išsispręsti labai lengvai.

Susiję produktai

20px

Close
Krepšelis (1)