Anyžių sėklos 100g

4.00 

Anyžius (Pimpinella anisum) yra vaistinis augalas, kuris tūkstančius metų buvo naudojamas tiek kulinarijos, tiek medicinos reikmėms, turintis aiškią naudą žmonių sveikatos išsaugojimui ir gyvenimo kokybės gerinimui.

Farmokopėjose užregistruotas kaip vietinis augalas Viduržemio jūros šalyse, įskaitant Maroką, Alžyrą, Tunisą ir Egiptą Šiaurės Afrikoje, Portugaliją, Ispaniją ir Italiją šiauriniame Viduržemio jūros baseino regionose. Lygiai taip pat buvo pranešta, kad jis yra vietinis Vidurio Azijos regionuose iš Indijos, Irano ir Turkijos augalas. Tačiau anyžiai yra prijaukinti ir auginami daugelyje regionų, įskaitant Pietryčių Aziją (Kiniją ir Japoniją), Vidurinius Rytus (Iraną ir Emyratus) ir Afriką (Sudaną ir Egiptą).

Anyžių sėklos

Nuo XIII amžiaus P. anisum auginamas visoje Europoje po to nukeliavo ir į daugelį kitų pasaulio šalių. Šiais laikais laukinio anyžiaus beveik neįmanoma rasti. Manoma, kad į Lietuvą anyžius pateko XIX amžiaus pradžioje.

Vaistinei žaliavai naudojami sunokę anyžiaus vaisiai, kurie įprastai yra renkami rugpjūtį. Nuo seno etnomedicinoje žinomas karminatyvinis (nuo vidurių pūtimo) ir dezinfekuojantys rankas greitas efektas. Taip pat anyžių sėklos buvo naudojamos kaip analgetikas nuo migrenos (skausmo malšinimui) ir kaip diuretikas (šlapimo varantis). Jis taip pat naudojamas poliruojant dantis ir minimas kenčiant naktinius košmarus, melancholiją, gydant epilepsiją ir kitus traukulius.

Be to,  gerai žinoma jų nauda moterims:  vartojamas padidinti skurdžias menstruacijas, prakaito ir šlapimo sekreciją. Turi poveikį  menopauzės karščio bangoms, taip pat geba pagerinti veido spalvą [1].

Šiuolaikiniai moksliniai tyrimai išskyrė pagrindinės anyžių sėklų aliejaus sudedamasios dalis: anetolis, eugenolis, pseudisoeugenolis, estragolis, metilo chavikolis, anisaldehidas ir kumarinai. Kiti aptikti svarbūs komponentai yra umbelliferonas, skopoletavimas, terpeno angliavandeniliai, estrolai ir poliacetilena. Anyžių sėklos yra geras daugelio būtinų B komplekso vitaminų, tokių kaip piridoksinas, niacinas, riboflavinas ir tiaminas, šaltinis. Sėklos taip pat yra daugybės mineralų, tokių kaip kalcis, varis, kalis, geležis, manganas, magnis ir cinkas, šaltinis. Anyžių sėklose taip pat galima rasti antioksidacinių vitaminų, tokių kaip vitaminas C ir A [2]. Patvirtinta, jog anyžių (Pimpinella anisum) sėklose esantis anetolis yra fitoestrogenas ir įtrauktas į kai kuriuos patentuotus mišinius, skatinančius pieno tekėjimą žindant kūdikį [3].

Naujausi tyrimai parodė, kad anyžių sėklos ir eterinis aliejus turi antioksidacinį, antibakterinį, priešgrybelinį, prieštraukulinį, priešuždegiminį, skausmą malšinantį, virškinamąjį traktą saugantį, antidiabetinį ir antivirusinį poveikį. Kiti svarbūs anyžių sėklų privalumai yra tuštinimasį stimuliuojantis, karminatyvinis, atsikosėjimą lengvinantis, insekticidas, vėmimą mažinantis, virškinimą skatinantis, antispazminis, antireumatinis, antiseptikas, antiepilepsinis, antiisterinis, kulinarinės reikšmės, palaiko širdį stiprią dėl savo svarbos kraujospūdžio kontrolei, vienas geriausių. dujas išskirianti medžiaga, palengvina daugelį moterų hormoninių problemų, suteikia naudos plaukams, suteikia naudos odai ir gali sumažinti depresijos simptomus [4].

Naudota literatūra

  1. Sun, W., Shahrajabian, M. H., Cheng, Q., & Sabatini, S. (2019). Anise (Pimpinella anisum L.), a dominant spice and traditional medicinal herb for both food and medicinal purposes. Cogent Biology, 5(1). Internete””
  2. Soussi M, El Yaagoubi W, Nekhla H, El Hanafi L, Squalli W, Benjelloun M, El Ghadraoui L. A Multidimensional Review of Pimpinella anisum and Recommendation for Future Research to Face Adverse Climatic Conditions. Chemistry Africa. 2023 Mar 23:1–20. Internete””
  3. Drugs and Lactation Database (LactMed®) [Internet]. Bethesda (MD): National Institute of Child Health and Human Development; 2006–. Anise. 2023 Feb 15. Internete””
  4. Orav, A., Raal, A., & Arak, Elma. (2008). Essential oil composition of Pimpinella anisum L. fruits from various European countries. Natural Product Research, 22(3), 227–232. Internete”‘

Straipsniai

Kai bėga nosis >>

VIRŠKINIMAS (pilvo pūtimas, refliuksas, vidurių užkietėjimas, hemorojus, Krono liga, celiakija ir kt.) »»

Pilvo pūtimas »»

 

Jums taip pat gali patikti…