Kepenys. Herbarius

KO MUS IŠMOKINO PANDEMIJA

Praūžė, pralėkė per pasaulį Covid-19 liga. Nepaliko nei vieno nepaliesto žmogaus. Ji privertė mus susidomėti virusologija, organizmo imuniniu atsaku, šalutiniu ligų/vaistų/skiepų/informacijos poveikiu.
Taip, šiandien vis dar skaičiuojame susirgusiųjų ir numirusiųjų aukas.
Tačiau šiandien fiksuojame ir naujai suformuotus gyvenimo įgūdžius, tokius kaip higienos įpročius bei emocinio priešingos nuomonės toleravimo gebėjimus.
Pradėjome giliau suvokti natūralios pagalbinės bei alternatyviosios medicinos naudą, žmogaus organų bei organizmo sistemų veiklos vientisumą.

KEPENYS IR IMUNITETAS

Kepenys vaidina svarbų vaidmenį beveik visose kūno organų sistemose. Jos sąveikauja su endokrinine ir virškinimo trakto sistemomis, skatindamas virškinimą ir medžiagų apykaitą. Kepenys yra riebaluose tirpių vitaminų saugojimo vieta. Galiausiai, kepenų Kupferio ląstelės ir Pit ląstelės reguliuoja organizmo imuninės sistemos procesus [1].

Vitaminų, mineralų, hormonų saugojimas ir perdavimas vyksta tik kepenų veiklos dėka.

Vitamino D stoka nepriklauso iš kur organizmas jo gauna: iš odos, gyvūninės kilmės ar augalinių produktų, papildų. Jo kiekis visada bus nepakankamas, jeigu neapdorojamas kepenų. Ir vitaminas E nepasieks kraujagyslių bei kraujotakos, kol nebus integruotas kepenyse.

Vitaminas K nors ir nėra kaupiamas ir nemetabolizuojamas kepenyse, jo buvimas yra būtinas, nes jis yra kepenų fermentas, reikalingas krešėjimo faktoriui ir baltymo C, bei baltymo S stabilizavimui [1].

Geriant vitaminą A sunku pagerinti regėjimą, jeigu procese nedalyvauja kepenys. Kepenys kaupia ir (arba) metabolizuoja vitaminą A, saugo jį ląstelėse. Iš ten gali būti oksiduojamas į akies tinklainę.

Būtent kepenys tvarko cholesterolio homeostazę. Ir būtent juose saugoma geležis ir varis. Itin reikšminga kepenų funkcija hematologijoje: dėl krešėjimo faktoriaus, baltymų sintezėje, eritrocitų skaidyme. Hemolizė – eritrocitų irimas. Eritrocitų irimo sukelta anemija yra vadinama hemolizine anemija. Procesas vyksta keliose kūno vietose, įskaitant kepenis, blužnį ir kaulų čiulpus. Tad prieš gydant anemiją geležies preparatais, derėtų ištirti kepenų veiklą.

Kepenys aktyviai dalyvauja lytinių hormonų metabolizme ir gamina baltymus, kurie yra svarbūs dauginimuisi ir vystymuisi.

Kepenys. Herbarius
Covid-19 infekcijos poveikis žmogaus kepenims

Kepenys šalina viską, ką mes į save netinkamai įdedame

Kepenys taip pat atlieka svarbiausią šalinimo funkciją: tulžis padeda pašalinti medžiagas, kurios neišskiriamos per inkstus. Maistą, alkoholį, sintetinius papildus, vaistus.

Be šalinimo, kepenys reguliuoja ir vaistų metabolizmą, jų detoksikaciją. Kiti organai, tokie kaip inkstai ir žarnos, gali tik kažkiek padėti metabolizuoti vaistus. Norint pasiekti reikiamo efekto bei neapkrauti kepenų, nesutrikdyti jų veiklos, patariama dėmesingai reguliuoti antibiotikų, nuskausminamųjų, priešuždegiminių ir kt. vaistų kiekį bei srautus.

Maisto taisyklė panaši: nedera maišyti įvairių produktų į vieną lėkštę (tik daržovės tinka prie visų patiekalų), gerti skirtingų gėrimų (derėtų pasirinkti arba sultis, arba arbatą, arba vandenį), skirtingų rūšių alkoholį (tiktų pasirinkti arba alų, arba vyną, arba vienos rūšies stiprų gėrimą) [1].

Kitos kepenų funkcijos

Kepenys reguliuoja skydliaukės hormonų funkcijas, valdo beveik visų plazmos baltymų sintezę organizme.

KEPENŲ VEIKLOS SUTRIKIMAS

Priežastys ir ligos

  • Virusai. Dažniausiai įvairūs virusai sukelia kepenų pažeidimą. Hepatito virusai A ir E sukelia ūminį hepatitą, nesukeldami lėtinio hepatito, nors hepatitas E nėščioms pacientėms gali sukelti žaibinį hepatitą (dažnai – autoimuninį). Hepatitas A ir E dažniausiai pasireiškia keliautojams, o taip pat nuo užteršto vandens ar jūros gėrybių vartojimo.

Hepatitas B, C ir D yra virusai, galintys sukelti ūminį hepatitą, kuris sukelia lėtinį hepatitą. Hepatitas D reprodukcijai priklauso nuo hepatito B. Jis gali pasireikšti kartu su hepatitu B, vadinamas koinfekcija, arba kartu su hepatitu B, vadinamas superinfekcija. Skirtumas yra svarbus, nes superinfekcija gali sukelti sunkesnę ligą. Hepatitas B ir C gali atsirasti dėl užterštų adatų. Hepatitas C – po kraujo perpylimo.


  • Autoimuninės reakcijos. Manoma, kad pirminis tulžies cholangitas, anksčiau žinomas kaip pirminė tulžies puslės cirozė, yra autoimuninė liga, sukelianti lėtinę kepenų ligą, galiausiai sukeliančią paskutinės kepenų ligos stadiją ir cirozę. Dažniausiai pastebima vidutinio amžiaus moterims. Kaip ir kitos kepenų ligos, gali pasireikšti maudimu dešiniajame viršutiniame pilvo kvadrante ir (arba) diskomfortu. Laboratorinis tyrimas gali atskleisti nespecifinį kepenų fermentų padidėjimą.

  • Cirozė. Tai yra nuolatinio kepenų pažeidimo, uždegimo, fibrozės ir nekrozės rezultatas. Cirozė paprastai reiškia paskutinės stadijos kepenų ligą, todėl kepenų funkcija yra labai pažeista. Sumažėjęs gebėjimas gaminti baltymus ir detoksikuoti medžiagas. Pacientams, sergantiems ciroze ir lėtine kepenų liga, ūminis ir lėtinis kepenų nepakankamumas tampa pagrindine mirtingumo priežastimi. Kepenų ligų ir cirozės našta visame pasaulyje didėja. Kepenų ligos ir fibrozės progresavimas nuo fibrozės iki cirozės ir dekompensacija bei kritinės ligos yra pagrindinė šios populiacijos mirtingumo priežastis [2].

  • Gerybiniai pažeidimai. Be piktybinių pakitimų, yra ir įvairių gerybinių kepenų pažeidimų. Keturios dažniausiai aptariamos yra hemangiomos, kurios yra dažniausios, židininė mazginė hiperplazija.

  • Onkologiniai procesai. Kepenys yra jautrios itin piktybiniams navikams. Dauguma piktybinių navikų, susijusių su kepenimis, atvejų yra metastazių kepenyse pasekmė, nes į jas suteka kraujas iš viso kūno.

Dažniausias pirminis piktybinis kepenų navikas yra hepatoceliulinė karcinoma. G ali atsirasti dėl kepenų ląstelių adenomų, bet taip pat gali atsirasti dėl cirozės, kuri atsiranda dėl įvairių priežasčių, tokių kaip pirminė tulžies cirozė, hepatitai, alkoholizmas (kai vyrai vartoja daugiau 1 vyno butelio kiekvieną dieną, moteris – per pusę mažiau).


  • Nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga yra kepenų ligų spektras, pradedant nuo gerybinės steatozės iki cirozės, kuriai reikia persodinti kepenis. Tai viena iš dažniausiai pasitaikančių lėtinių kepenų būklių, dėl kurios reikia persodinti kepenis. Yra įvairių suriebėjusių kepenų priežasčių, pradedant metaboliniu sindromu, nėštumu, mityba, vaistais, toksinais ir kt. Dažniausiai pastebima diabetikams ir nutukusiems pacientams [1].

  • Vaistų sukeltas kepenų pažeidimas. Tiek receptiniai, tiek nereceptiniai vaistai gali sukelti kepenų pažeidimą. Pacientai turėtų būti mokomi apie farmakologinių medžiagų vartojimo ribojimą [2]. Pacientus, sergančius esama kepenų liga, itin atidžiai reikia stebėti, kai jiems skiriamas naujas (-i) vaistas (-ai), galintis sukelti toksinį poveikį kepenims [2].

  • Chirurginės procedūros. Ūminė kepenų dekompensacija ir infekcijos buvimas yra svarbūs kepenų pažeidimo išsivystymo po operacijos rizikos veiksniai. Todėl jeigu pacientas jau turi kažkurią kepenų pažeidimo formą, operacija paprastai nerekomenduojama, nebent nauda yra didesnė už riziką. Tas pats liečia ir nechirurgines intervencijas. [2].

Pasekmės

  1. Smegenų, kvėpavimo takų, inkstų bei kraujotakos nepakankamumas yra labiausiai paplitęs organų bei sistemų nepakankamumas pacientams. O taip pat simptominis gastroezofaginis refliuksas arba erozinio ezofagito ar virškinamojo trakto opos.
  2. Neatsparumas infekcijoms. Infekcija įvyksta iki 40 % pacientų, sergančių kepenų ligomis. Jos iš pradžių ir yra pagrindinė tų ligų priežastis Vakarų šalyse. O jau sergančiųjų patogenezė kyla dėl daugelio veiksnių, įskaitant pakitusį sisteminį ir virškinimo trakto imunitetą, susilpnėjusį žarnyno barjerą, mikrobiotos pokyčius ir dažną instrumentavimą (chirurginės ir nechirurginės intervencijos), hospitalizavimą ir mikrobiotą keičiančių terapijų poveikį.

Priešingai nei sveiki asmenys, sergantys kepenų ligomis pacientai turi sisteminę uždegiminę aplinką, kurią pablogina žarnyno mikrobų disbiozė ir sukelia didesnį patobiontų (patologinių bakterijų) augimą, pvz. Enterococcaceae , Escherichia ir Streptococcus. Situacija dar labiau paūmėja dėl didelio kiekio antibiotikų vartojimo. Hospitalizuoti pacientai didžiausią turi disbiozę (normalios žarnyno mikrofloros sudėties bei savybių pasikeitimas), o pakitusi mikrobų sudėtis patekus į ligoninę yra nepriklausomai susijusi su kepenų nepakankamumo vystymusi, kitų organų nepakankamumu ir mirtimi.

Apie 16 % pacientų kenčia ir nuo hospitalines žarnyno infekcijos, kurios daugelio atvejų buvo galima išvengti.

Šlapimo takų infekcijos yra dažna hospitalinė infekcija, o Foley kateterio įdėjimas sukelia didžiausią šlapimo takų infekcijų išsivystymo riziką.

Dėl pagrindinių imuninės sistemos pokyčių, pakitusios žarnyno mikrobiotos, daugkartinių intervencijų ir pacientų, sergančių ciroze, gresia didelė hospitalinių ir grybelinių infekcijų rizika.

Tikėtina, kad antibiotikų vartojimas skatina grybelinę disbiozę, nes ankstesnės bakterinės infekcijos tipas neturi įtakos vėlesnei grybelinei infekcijai [3]. Kaip parodė mikrobų tyrimai, grybelinės infekcijos dažniausiai pasireiškia Candida rūšims, kurių mirtingumas nuo peritonito ir fungemijos yra didžiausias [4].

AR KALTI ŠIKŠNOSPARNIAI?

Grįžtame prie pandemijos pamokų.
Beveik kiekvieną kartą, kai vyksta „kaltų“ dėl Covid-19 pandemijos paieškos, galima išgirsti diskusijas apie šikšnosparnius. Tai verta dėmesio tik iš dalies. Nes mokslininkai jau įrodė, kad šikšnosparniai nėra šiuolaikinės infekcijos nešiotojai. Covid virusas atsiskyrė nuo panašaus viruso, rasto laukiniuose šikšnosparniuose prieš 40–70 metų [5].

Šikšnosparniai aplamai yra įvairiausių zoonozinių virusų rezervuarai. Jau ne kartą mokslas pranešė apie šikšnosparnių platinamus virusus, sukeliančius sunkias epidemines ar endemines ligas, įskaitant sunkų ūminį kvėpavimo sindromą – koronavirusą 2 (SARS-CoV-2), SARS-CoV, Artimųjų Rytų kvėpavimo sindromą-CoV (MERS-CoV), henipavirusus, filovirusai ir daugybę kitų. Šiuo metu šių žinduolių organizmuose randamas ir naujas žmonėms patologiškas – rabdovirusas [6].

Nors šikšnosparniai ir yra natūralūs daugelio patogeninių virusų nešiotojai [5], jie retai rodo ligos požymius.

Kepenys. Herbarius
Motina šikšnosparnis su savo žindančiu jaunikliu

Šiuo metu mokslininkai skaičiuoja 66 rūšių virusus (žr. lentelę internete »» ).

Kiek neatpažintų virusų turi tie šikšnosparniai? Naujausios įžvalgos rodo, kad šikšnosparniai turi itin gerai subalansuotą gynybos ir tolerancijos sistemą virusinėms infekcijoms, kurios gali būti susijusios su evoliuciniu prisitaikymu prie labai didelio greičio skrydžio. Panašiai kaip ir kiti euteriniai žinduoliai, šikšnosparniai turi ir įgimtą, ir prisitaikančią imuninę sistemą, kuri išsivystė aptikti ir reaguoti į invazinius patogenus.

Šias dvi sistemas jungia įgimti limfocitai, kurių labai gausu kraujotakoje ir barjeriniuose audiniuose. Šios ląstelės turi tiek įgimtų, tiek adaptyvių imuninių ląstelių charakteristikas ir yra pasirengusios greitai reaguoti. Žinios, gautos atliekant imunologinius tyrimus su šikšnosparniais, gali padėti suprasti, kaip gyvūnėliai susidoroja su virusinėmis infekcijomis ir iš esmės neserga [5].

Ar tik šikšnosparniai „apdovanoja“ žmogų virusais, kurie sutrikdo kepenų, imunosistemos ir viso organizmo veiklą, sukelia mirtį?

Verta prisiminti, kad jeigu koronaviruso protėviai gimė šikšnosparnių organizme, tai kiti kepenų virusai, pavyzdžiui hepatito B, hepatito A ir hepatito C gimė kitų gyvūnų organizmuose: šunų, kačių, beždžionių, žiurkių, jūros bei vandenynų faunos atstovų.

Yra daugybė ir kitų žinomų gyvūnų hepatitų virusų: šunų (adenovirusas), pelių (koronavirusas), ančių (enterovirusas) ir beždžionių (pegivirusas).

O dar vertėtų prisiminti, kad ir pats žmogus prisideda prie virusų plėtimo. Pavyzdžiui, farmacijos atstovai mena vieną tragišką įvykį vakcinų kūrimo bei vakcinaciojos istorijoje: vakcinos nuo poliomielito sukūrime milijonai žmonių buvo užsikrėtę SV40 virusu nuo tada, kai jis buvo įtrauktas į poliomielito vakciną septintajame dešimtmetyje (1960 metais). Matyt, virusas į vakciną pateko iš užkrėstų beždžionių inkstų ląstelių, kurios buvo panaudotos vakcinai sukurti. Kritinis virusologinių ir epidemiologinių duomenų įvertinimas rodo, kad SV40 galėjo sukelti tam tikrų žmogaus vėžio formų, inkstų ligas ir nepagydomą demielinizaciją, panašią į progresuojančią daugiažidininę leukoencefalopatiją ir kt.

Tad gal nevertėtų naikinti šikšnosparnių, kačių, šunų, kad apsaugotume žmogaus padermę Žemėje.

VEIKSMAI

Ištyrimas

  • Tad pagrindiniai kraujo tyrimai, kuriuos derėtų atlikti, norint įvertinti kepenų funkciją: ALT, AST, GGT, ŠF, Protrombinas, Bilirubinas, Albuminas, hepatito A, B, C antikūnus.
  • Pagalbiniai: vit. D, cholesterolio frakcija, gliukozė.
  • Infekcijos rodikliai: baltųjų kūnelių – WBC, C reaktyviojo baltymo, neutrofilų ir limfocitų santykis.
  • Jeigu minėti rodikliai yra už normos ribų, derėtų pasitelkti technologijas: kepenų ultragarsas, MRT, KT, elastografija.

Gydymas

  • Jeigu atrandama diagnozė, gydymą skiria specialistas: gastroenterologas, hepatologas, dietologas.
  • Pagalbinės ir alternatyviosios terapijos rekomendacijos, vartojant medikamentus, netinkamą maistą ir gėrimus, turint nemigą (kenkia kepenų veiklai), sergant įvairiomis infekcijomis (virusinėmis, bakterinėmis, grybelinėmis):

1. Vaistažolės, kurias rekomenduojama gerti pakaitomis po 2 mėnesius:

  • Ajero šakniastiebiai »», 1 arbatinį šaukštelį užpilti 1 stikline verdančio vandens, palaikyti 1 valandą, nukošti. Gerti po 1/3 stiklinės 3 kartus per dieną 20-30 minučių prieš valgį. Kursas 2 mėnesiai.
  • Kiaulpienių šaknys »», užpilti ir naudoti panašiai, kaip ajero šakniastiebių arbatą.
  • Margainio sėklos »», užpilti ir naudoti panašiai.

2. Maisto papildai, turintys kepenų regeneracines, raminančias, kraujagysles stiprinančias, nuovargį mažinančias savybes

3. Prieskoniai maistui.

REZIUME

COVID-19 plitimas atnešė didelių iššūkių mūsų sveikatos priežiūros sistemai. Dauguma mirčių kyla dėl kvėpavimo nepakankamumo bei dėl didelio plaučių pažeidimo. Tačiau derėtų nepamiršti, jog virusas gali paveikti visas virškinimo sistemos dalis. Gera kepenų funkcija turi įtakos susirgimo sunkumo laipsniui, o taip pat diagnozuojant, gydant ir perduodant ligą.
Mus supančiame pasaulyje yra daug ir kitų infekcijų bei jų rezervuarų. Tad kiekvienam žmogui derėtų imtis veiksmų dėl savo ir savo artimųjų sveikatos.

ŠALTINIAI:

  1. Kalra A, Yetiskul E, Wehrle CJ, et al. Physiology, Liver. [Updated 2021 May 9]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Internete »»
  2. Bajaj JS, O’Leary JG, Lai JC, Wong F, Long MD, Wong RJ, Kamath PS. Acute-on-Chronic Liver Failure Clinical Guidelines. Am J Gastroenterol. 2022 Feb 1;117(2):225-252. doi: 10.14309/ajg.0000000000001595. PMID: 35006099.
  3. Verma N, Singh S, Taneja S, et al. Invasive fungal infections amongst patients with acute-on-chronic liver failure at high risk for fungal infections. Liver Int 2019;39:503–13.
  4. Bajaj JS, Reddy KR, Tandon P, et al. Prediction of fungal infection development and their impact on survival using the NACSELD cohort. Am J Gastroenterol 2018;113(4):556–63.
  5. Sia WR, Zheng Y, Han F, Chen S, Ma S, Wang LF, Leeansyah E. Exploring the Role of Innate Lymphocytes in the Immune System of Bats and Virus-Host Interactions. Viruses. 2022 Jan 14;14(1):150. Internete »»
  6. Li LL, Xu YL, Lu XX, Deng HY, Li JS, Song JD, Ma XH, Zhu WY, Wang JL, Duan ZJ. Isolation of a Novel Bat Rhabdovirus with Evidence of Human Exposure in China. mBio. 2022 Feb 15:e0287521. Inernete »»

Susiję produktai

Close
Krepšelis (1)

Suma: 3.70 

KrepšelisApmokėjimas